Gazetecilerden kampanya: Gazetecilik suç değildir

Türkiye’de medya üzerindeki baskıların giderek artması üzerine bir araya gelen bir grup gazeteci yeni bir inisiyatif başlattı. “Ben Gazeteciyim” isimli inisiyatifin ilk etkinliği gazetelerde ve haber sitelerinde kullanılacak bir logo kampanyası.

Sadece işini yaptığı, gerçekleri yazdığı, halkın haber alma hakkını savunduğu, mesleki dayanışmada yer aldığı için tutuklanan, gözaltına alınan, tehdit edilen, susturulan gazetecilerin sesi olmak ve basın özgürlüğünü korumak için yola çıkan inisiyatifin hazırladığı logolarda Türkçe “Biliyor muydunuz? Gazetecilik Suç Değil” ve Kürtçe “Hûn Vê Dizanin? Rojnamegerî Ne Suc e” sloganları yer alıyor.
Kampanyanın ilk destekçileri arasında Dağ Medya’nın yanı sıra, Agos, Cumhuriyet, Evrensel, Azadiya Welat, BirGün, Halkın Nabzı, Özgür Gündem, Yurt, T24, P24, Bianet, Haberdar, Diken, Sendika Org, Jiyan, ABC Gazetesi, Journo, Dağ Medya, Solfasol, İlke Haber ve İMC gibi medya kuruluşları yer alıyor.

Basın kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik baskının Türkiye’de görev yapan yabancı gazetecilere bile ulaştığına, mesleği icra etmenin suç unsuru olarak gösterilmeye çalışıldığına dikkat çeken inisiyatif, bu koşullarda dayanışmanın daha da büyümesi gerektiğine dikkat çekti.

İnisiyatiften yapılan açıklamada, “Haber alma hakkı kısıtlanan bir toplumda demokrasiden bahsetmek mümkün olamaz. Biz, mesleği gereği ya da basın özgürlüğüne destek verdikleri için karalanan, hapse atılan, susturulmaya çalışanların sesi olmak için var gücümüzle çalışacağız. Biz gazeteciyiz ve haykırıyoruz: Gazetecilik suç değildir!” dendi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.