Dallas’da polise saldırı: 5 polis öldü, 7’si yaralandı

ABD’nin Dallas kentinde iki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için düzenlenen protesto gösterilerinde keskin nişancıların açtığı ateşte beş polis memuru öldü.

Dallas Emniyet Müdürü David Brown keskin nişancıların 11 polise ateş açtığını, dört polis memurunun öldüğünü ve biri ağır yedi polisle, bir sivilin yaralandığını söyledi.

Silah sesleri, yüzlerce gösterici şehir merkezine doğru yürürken duyuldu. Olay yerine güvenlik güçleri özel ekipleri sevk edildi.

Polis, üç şüphelinin gözaltına alındığını, bir garajda sıkıştırılan silahlı bir kişiyi de yakalamaya çalıştıklarını bildirdi.

Brown garajdaki şüphelinin bir tüfekle ateş açtığını ve “şehrin her yanına bomba yerleştirdiğini” iddia ettiğini söyledi.

Brown silahlı şüphelinin yakınında bulunan bir kadının da sorgulandığını bildirdi.

David Brown, bazı polislerin arkalarından vurulduğunu belirtip “Şüphelilerin kendilerini polisleri üçgene alacak şekilde konumlandırdıklarına inanıyoruz. Yaralayıp öldürebildikleri kadar çok emniyet yetkilisini öldürmeyi planlamışlar” diye konuştu.

Gösterileri düzenleyenlerden Jeff Hood, yerel Dallas Morning News gazetesine polise ateş açıldığını gördüğünü ifade etti.

Obama: Bu sadece siyahların soru değil, hepimizin sorunu,, kaygılanmalıyız

ABD Başkanı Barack Obama, iki siyahın polis tarafından öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, tüm Amerikalıların kaygılanması gerektiğini söyledi.

Obama, “Bu yalnızca siyahların sorunu değil. Bu yalnızca Latin Amerikalıların sorunu değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken, tüm Amerikalıların bir sorunu. Tarafsız düşünen herkes kaygılanmalı” dedi.

İstatistiklere göre beyaz polisler tarafından öldürülenlerin çoğunun Afrikalı Amerikalı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı Obama, emniyet teşkilatına ‘içerideki önyargıların kökünü kazmaları’ çağrısında bulundu.

Ne oldu?

ABD’nin Louisiana eyaletinde bir siyah Amerikalının polis tarafından vurularak öldürülmesi tepkilere neden oldu.
Polis, Baton Rouge kentinde bir dükkan önünde CD satan bir kişinin dükkan sahibini silahla tehdit ettiğine dair şikayet üzerine olay yerine geldi.

37 yaşındaki şüpheli Alton Sterling’i yere yatıran polisin onu silahla vurarak öldürmesi amatör kameralar tarafından kaydedildi.

Görgü tanıkları Sterling’in polise direnmediğini ve silahına davranmadığını ifade ederken; olayın görüntülerinin sosyal medyaya yansımasının ardından Louisiana eyaletinde polis şiddetine karşı eylemler düzenlendi.  Sterling’in vurulduğu dükkanın önünde toplanan eylemciler, olay hakkında bağımsız bir soruşturma açılmasını talep etti.

Öte yandan Baton Rouge’daki olayın yankıları sürerken, bu sefer de Minnesota eyaletinde bir siyah Amerikalı polis kurşunlarına hedef oldu.

Bu kez de Philando Castile, arabanın içindeyken dışarıda duran polis tarafından vurularak öldürüldü. Kız arkadaşı Diamond ‘Lavish’ Reynolds’un yanında oturan Castile’in vurulmasının ardından Facebook’ta yaptığı canlı yayın hızla yayıldı. Videoda genç kadın, polisin erkek arkadaşını polisin talebi üzerine ehliyetini almak için uzandığı sırada vurduğunu söylüyor.

*BBCTürkçe, imc tv, dha, Twitter’dan yararlanıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.