“Atlar için ölüm mevsimi geldi.Fayton atlarına yapılan zulüm bitsin”

Change.org‘da Adalar’da atlara yönelik yaşanan ihlallere dikkat çekmek ve faytonların kaldırılması için kampanya başlatıldı. Bugün itibari ile 115 bin kişinin imzaladığı kampanya için 35 bin imza gerekiyor.

Kampanyada yapılan açıklama şöyle: 

Durum inanılmaz ve şok edici. Besbelli kapasitesinin çok üstünde çalıştırılan, iyi bakılmayan, çektikleri fayton değil ızdırap olan atlara bakınca içim eriyor.

Ada turu keyfi için atların hali görmezden geliniyor. Peki neden hala faytona biniliyor? Sadece sağlıklı ve mutlu atların olduğu faytonlar tercih edilse, sahipleri atlara daha insancıl davranmaya başlamaz mı?

Bütün günü arkalarında koca bir fayton, 4-5 kişi bir de faytoncuyu oraya buraya çekerek geçiriyorlar. Bu atlara sık sık çişlerini yapmasınlar diye su bile vermiyorlarmış.

Kayışlardan ayaklarında yaralar olumuş ama hala çalıştırılan atlar gördüm mesela. Sakatlandıkları zaman adanın herhangi bir yerinde ölüme terk edilmeleri de cabası.

Bu katliama artık dur demeliyiz. Son gördüğüm video beni bitirdi diyebilirim. Yeni doğum yapmış bir at, iki gün can çekişiyor. Toprak eşelenmiş, etrafı kan gölü. Veteriner gelene kadar yavrusu önünde can veriyor. Böyle bir acıya göz yumulamaz.

Adalar’a motorlu, elektrikli faytonlar konulsun. Bisiklet yolları yapılsın. Bu canların zulmü bitsin. Onlar da yaşamayı hak ediyor.

Bu eziyete göz yumma, sen de bir imza at.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.