Tatil Günlerinde Veganlık Anlatmak

Kaynak: http://abolisyonistveganhareket.org/

Tatil günlerinde henüz vegan olmayan tanıdıklarımızla ve akrabalarımızla diğer günlerde olmadığı kadar sıklıkla karşılaşıyor ya da bir araya geliyoruz.

Zaman zaman özellikle yeni veganlardan, bu tarz karşılaşmaların, ziyaretlerin ve buluşmaların gelecek sorular ve ortaya çıkacak anlaşmazlıklar sebebiyle endişe verici olduğunu duyuyoruz. Oysa böyle karşılaşmaları diğerlerinin üzerimizde sorularla ve yorumlarla baskı kurduğu sıkıntılı günler olarak değil, henüz vegan olmayan bu kişilere veganlık hakkında bilgi verebileceğimiz, onların da hayvanlara dair üstlerini düşeni yapmalarını sağlamak üzere çalışabileceğimiz günler olarak düşünmeliyiz. Kendimizi bilgilendirdiğimiz, veganlıkla ilgili “insanlar otçuldur” gibi kulaktan dolma hatalı argümanları kullanmayı bir kenara bıraktığımız ve doğru argümanları kullanmaya, veganlığı tutarlı ve tavizsiz bir biçimde savunmaya başladığımızda bizimle karşılaşmaları onlar için dönüştürücü olacaktır.

Gittiğiniz yerlerde ilk etapta yiyecek bulamama ihtimaline karşı birkaç atıştırmalığı (bunun için Çalışan Vegan sayfasına bakabilirsiniz) ve konuşmalardan sonra konuştuğunuz kişiyi doğru kaynaklara yönlendirmek üzere herhangi bir yerde çoğaltabileceğiniz veganlık broşürlerini (bunlar içinseAbolisyonist Materyaller sayfasına bakabilirsiniz) çantanıza koymayı unutmayın. Ve elbette gelebilecek sorulara hazırlıklı olmak için Sık Sorulan Sorular sayfasınıbir kez daha okumak çok faydalı olacaktır.

Unutmayın, eğer bir vegansanız doğru olanı, adil olanı yapan, şiddette ve haksızlığa dahil olmayı reddeden taraftasınız ve diğerlerine de hayvanlara yönelik şiddete ve haksızlığa son vermeleri gerektiğini anlatması gereken sizsiniz. Bunun güveniyle ve bundan kaynaklanan sorumlulukla hareket edersek ve veganlığın sadece “sizin olduğunuz bir şey” değil herkesin yükümlülüğü olduğunu net bir şekilde savunursak değişim yaratabiliriz.

Eğer yanıtlamakta zorluk çektiğiniz sorular varsa ve Sık Sorulan Sorular sayfasında nasıl bir cevap verebileceğinizi bulamadıysanız yazın, çözümlerini beraber bulalım.

Eğer henüz vegan değilseniz, vegan olmaya karar vermek için daha fazla beklemenizi gerektirecek hiçbir sebep yok. Oysa hayvanları önemsiyorsanız, vegan olmak için çok önemli bir sebep var. Hayvanlara yönelik şiddeti sürdürmeyin, vegan olun. Bunun için ilk durağınız www.VeganOluyorum.comolabilir.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://abolisyonistveganhareket.org/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.