Can Dündar Geçici Olarak Görevi Bıraktı, 9 Gazeteci İstifa Etti

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, görevini geçici olarak Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrettiğini açıkladı. Dündar’ın gazetenin genel yayın yönetmeni olmasıyla kadroya katılan yayın danışmanı Doğan Satmış’ın görevine geçtiğimiz hafta son verilmişti.

Medyatava’dan Canan Kaya’nın haberine göre, Dündar’ın yurt dışına çıkacağı ve gazetede sadece köşe yazarı olarak yer alacağı belirtildi. Dündar, 2015 yılının Şubat ayından bu yana genel yayın yönetmeni görevindeydi.
Ayrıca gazetede Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı görevini yürüten Tahir Özyurtseven, Yazı İşleri Müdürü Baydu Can, yazı işlerinden Can Doker, Emine Özcan, emlak sayfası editörü Ceren Kumbasar, portre yazarı Zeynep Miraç, karikatürist Cihat Hazardağlı, haftalık söyleşiler hazırlayan Selin Ongun ve dış haberler şefi Pınar Ersoy görevinden istifa etti.
Dündar, görevini geçici olarak bıraktığını çalışma arkadaşlarına yaptığı bir duyuruyla açıkladı.

Can Dündar’ın açıklaması şöyle: “Sevgili arkadaşlar, Son bir yıldır, bir yandan gazetedeki görevimi yapmaya çalışırken bir yandan da suçlamalar, tehditler, davalar, hapislikler, mahkûmiyetler, kurşunlanmalar, ifadeler, savunmalar, hakaret bültenleri ile uğraştım. Bu süre içinde hiç tatil yapmadım. Gazetecilik coşkumda ve habercilik inadımda zerrece azalma olmadıysa da bedenen ve ruhen yorulduğumu hissediyorum. Bu tür durumlarda hep yaptığım gibi, yaz süresince sakin bir köşede yeni bir kitaba kapanmak ve geleceği planlamak istiyorum. Bu süre içinde Genel Yayın Yönetmeni olarak idari/editoryal bütün yetkilerimi Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrediyorum. Cumhuriyet’in de benim de bu zorlu dönemde basın özgürlüğü ve ilkeli habercilik mücadelemizin aynı kararlılıkla süreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.”
Diken’e konuşan Cumhuriyet kaynakları, görevine ara veren Dündar’ın yerine genel yayın yönetmenliği görevini gazete yazarlarından Aydın Engin’in üstleneceğini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.