Vegan Olmak İsteyenlere Rehber Site: Vegan Oluyorum

Vegan  olmayan ama hayvanları kullanmaya son ermek isteyenler için  yardımcı bir rehber site kuruldu. www.VeganOluyorum.com adresi;  hem yardımcı oluyor , hem de sorunuz olması durumunda bilgi alabiliyorsunuz.

Neden, nasıl, yiyecekler, giyim, bakım, temizlik başlıklardan oluşan siteye girdiğinizde karşınızda “Hayvanları yiyeceğimiz, giyeceğimiz, kobayımız ve eğlencemiz olarak kullanmak yanlıştır.Hayvanlara karşı adil olmak VEGAN olmaktır. Vegan olmak şimdi çok kolay.” yazısı çıkıyor ve ardından bilgilendirici bir yazı.

Tıkladığınızda karşınıza şu yazı çıkıyor:

“Hayvanlara gereksiz yere zarar vermenin ya da onları öldürmenin yanlış olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu siteye geldiğinize göre bunun cevabı evet olmalı. Hatta şimdiden “gereksiz yere ne demek, hayvanlara zarar vermenin, hayvanları öldürmenin gereklisi mi olurmuş?” diye sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz.

Pek çoğumuz böyle düşünürüz. Bir çoğumuz, gazetelerde keyfi olarak kedileri öldürenlerin haberlerini okuduğumuzda ya da sokakta dolaşan bir köpeğe tekme atan birini gördüğümüzde tepki duyarız. Bu davranışta yanlış olan bir şeylerin olduğunu düşünürüz. Bu yanlış nedir?

Bu yanlış, sadece bunu yapmaktan ya da bunun sonuçlarından zevk aldığımız için acı çekebilen, kendi yaşamının bilincinde olan bir varlığa zarar vermektir. Ona bir kişi gibi değil, kendi amaçlarımız için kullanabileceğimiz bir eşya gibi davranmaktır. Oysa bir kediye baktığımızda, gördüğümüzün bize geri bakan bir kişi olduğunu biliriz. Karşımızda sadece bir biyolojik yapı ya da hareket eden bir makine yoktur, kendine ait bir yaşamı olan ve bu yaşamı sürdürmek için mücadele veren bir varlık vardır, yani hissedebilen bir varlık. Hayvanlar, birer eşya değil, birer kişidir.

İşte bu yüzden keyif için hayvanlara zarar vermeyi yanlış buluruz.

Şimdi başka bir davranışımıza yakından bakalım.

Pek çoğumuz çocukluğumuzdan beri yemek sofralarımızda hayvan bedenlerini ve hayvan bedeni salgılarını görmeye alışkınızdır. Bu hayvan bedeni parçalarının ya da salgılarının bir hayvandan geldiğini biliriz. Dahası, bize yemek olarak sunulan bu hayvan bedeni parçalarının ve salgılarının elde edilebilmesi için bir hayvanın eşya muamelesi gördüğünü veya öldürüldüğünü tahmin etmek çok da zor değildir.

Peki niçin sofralarımızda hayvan bedenleri ve beden salgıları var? Hayvanların ölü bedenlerini ve beden salgılarını tüketmek bizim için kaçınılmaz bir zorunluluk mu?

Aslında hayır. Bugün saygın beslenme kuruluşları tamamen bitkilerden oluşan bir beslenmenin yaşamın tüm evrelerinde yeterli olduğunu söylemekteler. Hatta bitkisel beslenmenin insan sağlığına daha yararlı olduğunu öne süren araştırmalar dahi yayınlanmıştır. Bugün bilimsel veriler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz: Sağlıklı bir yaşam sürmek ve yeterli beslenmek için hiçbir hayvanlardan elde edilen ve gıda olarak sunulan hiçbir şeye ihtiyacımız yok.

Bunu bildiğimize göre, hayvanların bedenlerini ve beden salgılarını yemeye devam etmek için geriye ne sebep kalıyor?

Hayvansal ürünleri(!) tüketmekten zevk almamız mı? Bunun sonuçları bize keyif verdiği, damak zevkimizi tatmin ettiği için hayvanların eşya muamelesi görmesine, zarar görmesine ve öldürülmesine sebep olmaya devam ediyoruz.

Fakat en baştan bunun yanlış olduğunda hemfikir olmuştuk. Şimdi damak zevkimize kapılıp, doğru bulduğumuz ahlaki değerleri hiçe mi sayacağız? Hayvanlara keyif için zarar vermek ve onları öldürmek yanlış olduğu halde sofralarımızı onların köleliği ve ölümüyle mi dolduracağız?

Her yıl bu sofraları doldurmak için tam 56 milyar kara hayvanı ve trilyonlarca su hayvanı öldürülüyor. Sayılar büyüdükçe meselenin korkunçluğu gözümüzden kaçmamalı, trilyonlarca hayvanın her biri, sokakta başını sevdiğiniz kedi gibi kendi yaşamı olan ve hayatını sürdürmek isteyen bir kişiydi.

Bir sonraki öğününüzde kendinize sorun. Alacağınız zevk gerçekten de bir başkasının acı çekmesine ve ölümüne değer mi?

Gary L. Francione

Eğer cevabınız hayırsa, artık yeme alışkanlıklarınızdan hayvan sütü ve süt ürünlerini, hayvan etini, yumurtayı, balı ve diğer hayvansal malzemeleri çıkartma zamanı gelmiş demektir.

Merak etmeyin, yediğiniz yemeklerden hala zevk alıyor olacaksınız. Üstelik sadece aldığınız tattan dolayı değil, bu kez yemeğinizin bedeli hayvanların köleliğiyle ödenmediği için vicdanınız da rahat olacak.

Peki mesele sadece yiyecekler mi?

Elbette hayır. Yiyecekler hayvanları kullanmayı sonlandırmamız gereken alanlardan sadece biri, bir örnek. Giysilerimizde, kişisel bakım eşyalarımızda, ev temizlik ürünlerimizde, eğlence sektöründe ve daha pek çok alanda hayvan kullanımı mevcut. Fakat bunların hepsinin alternatifleri var. Eğer yemek örneği size uygun geldiyse, aynısını giysiler ve diğer kullanım alanları için de düşünmemeniz için hiçbir sebep yok.

Uzun lafın kısası şu; eğer hayvanların ahlaki anlamda bir değeri varsa, onları yiyemeyiz, giyemeyiz ve başka amaçlarla kullanamayız. Onların üzerinde deney yapamayız, onları spor ya da eğlence gibi amaçlarla kullanamayız. Onları birer eşya gibi alıp satamayız, kendi çıkarlarımız için kullanamayız.

Bu site size hayvanları kullanmadan nasıl giyinebileceğiniz, kişisel bakım eşyalarınızdan, kozmetiklerinizden, temizlik ürünlerinizden hayvan kullanımını nasıl çıkartacağınızı anlatacak.

Peki öyleyse vegan ne demek?

“Vegan” kelimesi, bütün bu anlattığımız düşünceyi ve bundan doğan pratiği özetlemek için kullandığımız bir kelime. Kısaca tanımlarsak,vegan hayvan kullanımından mümkün mertebe kaçınan kişidir.Toplumun %99’unun hayvanlara mal muamelesi yaptığı bir toplumda yaşadığımız için, kendi düşünce ve pratiklerimizi kısaca anlatacak pratik bir kelimeye ihtiyaç duyduğumuzdan bu kelimeyi kullanıyoruz.

Eğer bütün bunlar akla yatkın görünüyorsa Nasıl Vegan Olurum?kısmından okumaya devam edebilirsiniz.”

Daha fazla detay için tıklayınız: http://www.veganoluyorum.com/Neden

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.veganoluyorum.com/Neden

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.