Abbas Kiarostami hayatını kaybetti

İranlı yönetmen Abbas Kiarostami 76 yaşında hayatını kaybetti. Mart 2016’da kanser teşhisi konulan ve tedavi için Fransa’da bulunan İranlı yönetmen Abbas Kiarostami 76 yaşında hayatını kaybetti.

Hayatı ve sanatı
İran Sineması’nda 1960’ların sonunda başlayan İran Yeni Dalga’sının yönetmenlerinden, 76 yaşındaki Abbas Kiarostami 1940 yılında Tahran’da doğdu; Tahran Üniversitesi’nde resim eğitimi aldı.

Çoğunlukla senarist, kurgu sorumlusu, sanat yönetmeni ve yapımcı olarak tanınmakla birlikte, şair, fotoğrafçı, ressam, çizer ve grafik tasarımcı olarak da işler yaptı.

İran Sineması’nda 1960’ların sonunda başlayan İran Yeni Dalga’sının usta yönetmenlerinden Kiarostami, İran İslam Devrimi sonrası ülkeyi terk etmedi.

Usta yönetmen bu kararını açıklarken “O ağacı başka bir yere taşırsanız artık meyve veremez. Ben de ülkemi terk etseydim, o ağaç gibi olurdum” dedi.

Kiarostami, 1970’ten beri sinema alanında aktif bir şekilde 40’tan fazla film üretmiştir.

1997 yılında Kirazın Tadı filmiyle Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır ve 1999 da çektiği Rüzgar  Bizi Götürecek filmiyle Venedik Uluslararası Film Festivali Büyük Jüri ödülünü kazanmıştır. Uzun metrajlı filmlerinin dışında bir çok belgesel ve kısa film de çekmiştir.

Filmleri başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok yerinde hak ettikleri ilgiyi görürken, İran Devleti Kiarostami filmlerinin çoğunu yasaklamıştır.

Ölümünden bir hafta önce ABD’deki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne katılma daveti alan Kiarostami, 2003 yılında Guardian gazetesi tarafından dünyanın en iyi yönetmenleri listesinde altıncı sırada gösterilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.