Üstünüzde Ne Var?

Üstünde Ne Var Duvar 


Son zamanlarda gezdiğim en keyifli sergi olarak nitelediğim “Üstünde Ne Var?” izleyiciyi de kendisine katarak büyülü, eğlenceli bir dünyaya davet ediyor.

Meltem Tüzün

Pg Art Gallery’nin ağırladığı sanatçı Mehmet Sinan Kuran’ın sergisi sizi oyun dışı bırakmayan, aksine daha siz galerinin kapısındayken uzaktan sevimlice göz kırpıp izleyiciye “hadi gel, seninle küçük eğlenceli bir oyun oynayalım.” diyen, dile gelen bir sergi adeta.

Mehmet Sinan Kuran’ın sergide yer alan çalışmaları, renkleri ve barındırdığı binlerce küçük küçük detayları ile ve detaylara rağmen eğlenceli bir dille izleyicisi ile buluşuyor.

Otoportre 70x50cm. kağıt üzerine mürekkep

Otoportre 70x50cm. kağıt üzerine mürekkep

Sanatçının kağıt üzerine mürekkep ile çalışılmış eserleri insanın ruhuna akıyor. Hayatımızın ve toplumun içerisinde yer alan, kimi zaman çok sıradan kimi zaman ruhumuzda derin izler bırakmış olaylar ve olguları ele alış şekli ile nüktedanlığını çalışmalarıyla oldukça güzel hissettiriyor Kuran.

Siz eserlerindeki detaylara dalıp giderken kendi iç sesinizle konuşuyormuşcasına yakınlaşıyor aslında size sanatçı, sizden biri oluyor, siz oluyor, fark etmeden iç sesiniz oluyor. O an sergiye üzerinizde hangi kimlikle ve ne olarak geldiğinizin bir önemi yok. Kuran’ın dünyasında aslında kendi bilincinize olan ve çoğu zaman diğer insanlarda ortak paydada buluşabildiğiniz, ortak bir dili yakaladığınız bu sergi öylesine hapsediyor ki izleyiciyi, eserleri bırakıp çıkmak istemiyorsunuz galeriden.

midsummer-60x80cm kağıt üzerine mürekkep

midsummer-60x80cm kağıt üzerine mürekkep

Sergi alanında sanatçının not defterlerinin de bulunduğunu düşünürsek, Mehmet Kuran’ın bu sergiyle üstünde ve içinde ne varsa tüm çıplaklığı ile ortaya koyması sergiyi son derece samimi kılıyor. Çalışma defterlerini karıştırdıkça sanatçının eskizlerine, günlük yapması gereken işlerin ne olduğuna dair tuttuğu notlara, aşkına, üzüntüsüne eşlik ediyorsunuz.

Ve Üstünde Ne Var sergisinin en keyifli alanı ise gelen izleyicilerin de Mehmet Kuran’a eşlik ederek, galeride ayrılmış bir duvara yaptıkları hatta şimdilerde ikinci duvara taşan ve onlarca insanın çizdikleri ve yazdıkları ile oluşturdukları devasa kolektif çalışma.

Üstünde Ne Var sergisi 16 Temmuz’a kadar Pg Art Gallery’de izlenebilir. Hazır önünüzde koca bir bayram tatili varken sergiye gidin, Mehmet Kuran ile tanışın, günlüklerini ve eserlerini kurcalayıp içinde kaybolun ve galerideki minnoş kedi eşliğinde duvar resmine hatıranızı bırakın. Toplum olarak geçirdiğimiz bu mutsuz günler sonrasında sergi size güzel bir meditasyon gibi gelecek, üstünüzdeki yüklerden arınacaksınız. Unutmayın dünyayı sanat kurtaracak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Meltem Tüzün

15.12.1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Liseyi, Kemal Hasoğlu Lisesinde bitirdiğimde, ardıma bıraktığım yazı geçmişim lisede çıkartmış olduğum tek sayılık bir sanat ve sosyal konulu dergi ile ardımda bıraktığım günlüklerden ibaretti. Lise ardından 3 yıllık bir aradan sonra Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım. İlk sene İngilizce hazırlık sınıfı okumayı özellikle bölümü tanımak amaçlı tercih ettim. Ve iyi ki de yaptım diyorum. Üniversitede geçirdiğim 5 senenin sonunda, mezun olduğumda, artık büyümüş bir aşk ile bağlıydım bölümüme. Okul sonrası her şeyden biraz uzaklaşmak, okuduğum alanla ilgili ne yapmak istediğime daha sağlıklı kararlar verebilmek adına yurtdışına gitme kararı aldım. Avrupa Birliğinin desteklediği projelerin birinden kabul alarak İtalya'nın Palermo şehrine gittim. Ve 8 ay bir Afrika yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştım. Bu 8 ay farklı kültürleri, insanları tanımam, Avrupa'yı elimden geldiğince gezebilmem, okuduğum bölümün hakkını gezerek ve görerek de vermem için çok iyi bir deneyim oldu. Öğrenim gördüğüm 4 sene boyunca hangi alanda uzmanlaşacağım konusunda kararsızlıklar yaşasam da geç olup güç olmamakla birlikte kararımı verdim. İçerisinde siyaseti, sosyolojiyi, felsefeyi ve sanatı bir arada barındıran bir dönem seçmeliydim.Ben de Çağdaş Sanat üzerine yoğunlaşmayı tercih ettim. Henüz bir üniversitede yüksek lisans programına başlamamış olsam da bu konuya odaklanmış bulunmakla birlikte aynı zamanda şu an bir sanat galerisinde çalışmaktayım. Ayrıca zaman zaman Businessweek Türkiye dergisinde gezi ve sanat etkinlikleri yazıları yazmaktayım. Bu nedenle sizlere elimden geldiğince, kalemimden geldiğince bir çok insana anlamsız gibi görünen Çağdaş ve Modern Sanat üzerine ve sanatçılar, eserleri hakkında yazılar yazacağım ve zaman zaman Avrupa da gezip gördüğüm yerlerle ilgili yazılar sunacağım.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.