Tekirdağ’da kıyıya vuran deniz yıldızlarının nedeni AsyaPort projesi mi?

Geçtiğimiz gün Tekirdağ’ın Marmara Denizi’ne kıyısı olan Kumbağ mahallesinde yüzlerce ölü deniz yıldızı kıyıya vurdu. Sahilde bulunan vatandaşlardan bir kısmı deniz yıldızlarını tekrar suya bırakarak yaşama döndürmeye çalışırken bazıları da deniz yıldızlarını toplayıp evlerine götürmeyi tercih etti. Yaz aylarını bu bölgede geçiren kişiler böyle bir manzaraya daha önce hiç şahit olmadıklarını belirtiyorlar.

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

Yüzme suyunun kalitesi belirlenmesi için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte 15 günde bir deniz suyundan numuneler aldıklarını kaydeden Albayrak, “Bu numuneleri İstanbul Hıfzıssıhha’ya gönderiyoruz.

Sonuçlar birkaç güne kadar elimize geçecek. Ama yine de bölgede bir inceleme yapacağız. Denizi kirleten bir neden var mı bakacağız” dedi. Bölgede yaşayan halkın endişesi ise AsyaPort projesi dahilinde bu bölgeye inşa edilen limanın deniz suyunda kirlilik yaratma tehlikesi.

Kumbağ’da deniz suyunun geçtiğimiz yıllara göre farklılık gösterdiğini ve deniz yıldızlarının yanı sıra küçük balıklarla su yosunlarının da yok olmasından rahatsız olduklarını belirten yöre sakinleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelecek raporu bekliyorlar.

Denizyıldızı Hakkında

Denizyıldızı, hayvanlar âleminin derisi dikenliler şubesine bağlı Asteroidea sınıfından olan deniz omurgasızlarına verilen ortak ad. Dünya üzerinde, tropikal bölgelerden soğuk kutup denizi sularına kadar deniz tabanında 1.500 kadar denizyıldızı türü bulunur. Deniz kıyısından 6.000 m. derinliğe kadar olan bölgede yaşarlar.

Tipik olarak merkezî bir disk ve beş kollu bir yapıya sahip olan denizyıldızlarının bazı türlerinin kol sayısı beşten fazladır. Üst ya da aboral yüzeyleri pürüzsüz, taneli ya da dikenli olabilir ve üst üste geçen plakçıklardan oluşur. Türlerin çoğu kırmızı ya da turuncu gibi parlak renklerde iken bazı türler mavi, gri ya da kahverengi olabilir.

(Vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Post source : hürriyet, dağ medya, yeşilist

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.