Ahmet Nesin de tahliye edildi

Özgür Gündem gazetesindeki Nöbetçi Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için tutuklanan Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu’nun tahliye edilmesinin ardından gazeteci yazar Ahmet Nesin de tahliye edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Nesin’in tahliyesine karar verdi.

Nesin için yapılan tutukluluk itirazını değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi.

Silivri Cezaevi’nden tahliye olan Nesin, Twitter hesabından tahliye edildiğini duyurarak, destek verenlere teşekkür etti.

Özgür Gündem gazetesinde Nöbetçi Yayın Yönetmenliği yaptıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu da dün tahliye edilmişti.

Ne olmuştu?

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya 30 Mayıs, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu’na 18 Mayıs ve gazeteci yazar Ahmet Nesin’e 7 Haziran’da Nöbetçi Yayın Yönetmenliği’ni yaptıkları Özgür Gündem gazetesindeki haberler nedeniyle soruşturma açılmıştı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği, üç ismin de 20 Haziran’da tutuklanmasına karar vermişti.

Hâkimlik kararında, “silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı” yer alırken; kararda “tutuklanmaları yönünde bir engel olmadığı” belirtilmişti.

Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu hakkında 3 ayrı dosyadan 3 ayrı iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Haziran’da avukatların tutukluluğa itirazlarını kabul ederek Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu’nu tahliye etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.