Erdoğan’dan İHH’ya: Gazze’ye yardımı bana mı sordunuz?

Atatürk Havalimanı saldırısına dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırının İslami, insani ve vicdani bir yanı olmadığını söyleyerek, “‘Bir kişinin ölümüne neden olmak tüm insanlığın ölümüne neden olmaktır’ diyor bizim dinimiz. Böyle bir şeyi nasıl yaparsınız” dedi. Erdoğan, İsrail’le ‘normalleştirilen’ ilişkilere de değindiği konuşmasında, Mavi Marmara baskınını anımsatarak, İsrail ile Türkiye arasında varılan mutabakata eleştiri getiren İHH’ya çıkıştı, “Gazze’ye yardım götürmek için dönemin başbakanından izin mi aldınız?” dedi.

Dağ Medya /Ankara
info@dagmedya.com


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen iftar programında konuştu, Atatürk Havalimanı Katliamı’na dair açıklamalarda bulundu.

“Vatanımızı böldürmeyeceğiz” diyen Erdoğan, bulguların IŞİD’i işaret ettiği saldırıyı düzenleyenlerin yerinin “cehennem” olduğunu söyleyerek, “Hem kendini patlatıyorsun hem de o insanlar bu sebeple orada ölüyorlar. ‘Bir kişinin ölümüne neden olmak tüm insanlığın ölümüne neden olmaktır’ diyor bizim dinimiz. Böyle bir şeyi nasıl yaparsınız” diye konuştu.

Erdoğan, “Türkiye’nin asıl felaketi bu terör olayları değil, hedeflerinden ve ideallerinden vazgeçmesi olur” diye devam etti.

Erdoğan, İsrail’le ‘normalleştirilen’ ilişkilere de değindiği konuşmasında, Mavi Marmara baskınını anımsatarak, İsrail ile Türkiye arasında varılan mutabakata eleştiri getiren İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’na (İHH), “Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için dönemin başbakanına mı sordunuz?” dedi.

Açıklamaları şöyle:

İstanbul’daki saldırı

“Bizim vatanımızı da asla bölemeyecekler. Kendi kendilerine böyle hayal aleminde dolaşanlar, gezenler var. Boşuna dolaşıyorsunuz. İşte buyurun, bütün bu yapılan operasyonlar niçin yapılıyor  Bu vatan topraklarında biz sizlere asla gelip de bir parçayı, bir şehidimizin kanının yoğurduğu parçayı vermeyiz, teslim etmeyiz. Vermeyiz ve veremeyiz, böyle bir yetkimiz yok.

“Bu terör örgütleri üzerinden bizi tedip edeceklerini sananlara sesleniyorum, ne yapsanız boş. Türkiye’nin 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacağını buradan duyuruyorum. Burası Cumhurbaşkanlığı makamı.

“Şimdi Yeşilköy’ü gelip bunlar bombaladı, ne günahı vardı o insanların. Çocuk, kadın, yaşlı… Yerlisi var, yabancısı var. Bu sivil insanların ne günahı vardı. Hem kendini patlatıyorsun hem de o insanlar bu sebeple orada ölüyorlar. Bunun insani, vicdani herhangi bir yanı var mı? İslami herhangi bir yanı var mı? Yok.

“Bunlar ne Müslümanı ya; bunlar cehennemde yerlerini hazırlamışlar. ‘Bir kişinin ölümüne neden olmak tüm insanlığın ölümüne neden olmaktır’ diyor bizim dinimiz. Böyle bir şeyi nasıl yaparsınız ”

“Türkiye’nin asıl felaketi bu terör olayları değil, hedeflerinden ve ideallerinden vazgeçmesi olur. İşte biz bundan vazgeçmeyeceğiz. Milletimizi böyle bir felaketle asla yüz yüze bırakmayacağız. Bu vesileyle dün İstanbul’da kaybettiklerimiz başta olmak üzere, terör olaylarında verdiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da Rabbim’den acil şifalar diliyorum.

“Paralel yapı”
“Cumhurbaşkanlığı’na da girmişlerdi. Belki hala da vardır. Onlar üzerinde de çalışıyoruz. Ya kendileri istifa eder giderler nereye giderlerse gitsinler ama burayı lekeleyemezler.

Putin’le görüşme
“Sayın Putin ile görüşmemiz önceden kararlaştırılmıştı. Gündemimiz başkaydı. İki ülke için de faydalı bir görüşme yaptık. İlişkilerin düzeltilmesiyle ilgili görüşleri paylaştık. Sayın Putin ile Eylül ayında Çin’de yapılacak G20 toplantısında daha kapsamlı görüşme kararı aldık.

“Turizmle ilgili adımları süratle atma kararı aldık. Kendileri de bakanlar kuruluna başkanlık ederek talimatı verdi. Arkadaşlarımız bunu bizzat takip etti.

İsrail’le ilişkiler
“İsrail ile Mavi Marmara gemisi saldırısından sonra sorunlu olan ilişkilerimizi düzeltme yolunda önemli adımlar attık. Bu adımların da milletimiz ve Filistinli kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

“Yalnız buradan bir açıklama yapmak durumundayım, Türkiye Cumhuriyeti olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım, bu adım bilinmelidir ki her zaman karşılıklı milletlerin kazanımına dayalı bir adımdır. Hiçbir zaman hiçbir adımı tek taraflı düşünmedik. Kazan-kazan esasına dayalı olarak hep bu adımları atmışızdır. Yani Türkiye de kazanmalı Rusya da kazanmalı, Türkiye de kazanmalı İsrail de kazanmalı.

“Fakat İsrail ile ilgili olayları bazıları farklı şekilde kaşıyor. İsrail ile ilişkilerimizi niye kesmiştik? Olay malum. Duruşumuzda o günden bugüne herhangi bir değişiklik olmadı. Hedef saptıran duymayıp uyduranlar var.

“20 milyon dolar 10 şehidimiz için belirlendi. Şimdi onlara olur mu 20 milyon ne demek… Bu kanın rakamı olur mu? Görüşmelerde böyle bir tazminata karar verildi. Alır veya almaz.

“Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz. Biz zaten oraya gerekli yardımı Gazze’ye bugüne kadar hep yaptık yapıyoruz. Filistin’e yaptık yapıyoruz.

“Bunları da yaparken bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi neyse bu diplomasi içinde yaptık yapıyoruz yapacağız. Bunları davul zurna çalarak değil edebi adabı içinde yaptık yapıyoruz.

“Cuma günü Mersin’den 10 bin tonluk gemi kalkıyor. Bu arada Gazze’de 200 yataklı bir devlet hastanesini bitirdik, yakında açılışı yapılacak. “

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.