Başbakan: Havalimanında özel eğitimli ekipler artacak

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 42 kişinin öldüğü bombalı saldırıların ardından havalimanında özel eğitimli güvenliklerin sayısının artacağını, iki gün içerisinde canlı bombaların kimlikleri de dahil olmak üzere tüm bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen intihar saldırılarında 42 kişi hayatını kaybetmiş, 239 yaralıdan 127’sinin de halen hastanelerde tedavilerinin devam ettiği açıklanmıştı.

Dağ Medya / Ankara
info@dagmedya.com


Resmi temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yla düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Yıldırım, saldırıda güvenlik zafiyeti bulunduğuna dair iddialara bir kez daha tepki gösterdi.

Başbakan şöyle devam etti: “Teröristler, güvenlik kontrolünden geçemeyince geri dönüp valizlerinde bulunan uzun namlulu silahlarla oradaki insanlara gelişigüzel ateş açarak içeriye girebilmiştir. Bir tanesi dışarıda kendisini patlatmış. Diğer ikisi de o ateş açma sırasındaki panikten yararlanarak içeriye girere kendilerini patlatmış. Demek ki havaalanında fiziki kontrol, X-Ray kontrolü yetmez. Dışarıdan silahla yapılacak herhangi bir saldırıya karşı ilave tedbirler bulundurmak gerekiyor. Bu bağlamda havaalanlarımızın girişlerinde özellikle özel eğitilmiş güvenlik elamanlarımızın mevcudiyetini artıracağız.”
Saldıryla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve şüphelinin IŞİD olduğuna dair emaralerin gittikçe güçlendiğini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle bitirdi: “Herhalde 1-2 gün içerisinde çalışmalar tamamlanır. Canlı bombaların kimlikleri dahil bütün bilgiler kamuoyu ile paylaşılmış hale gelir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.