Saldırıda Hayatını Kaybedenleri Hikayeleri

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleşen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin hikayeleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Türkiye’yi bir kez daha sarsan saldırıda 10’u yabancı 41 kişi hayatını kaybetmiş, 239 kişi yaralanmıştı.

Muhammed Eymen Demirci: İlk gün fotoğrafı geride kaldı

muhammed eymen demirci

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden geçtiğimiz sene mezun olan 25 yaşındaki Muhammed Eymen Demirci, iş bulamayınca Beyza ve Betül isimli kardeşlerinin eğitimine destek olmak için Atatürk Havalimanı yer hizmetlerinde işe başlamıştı. Daha sadece 1.5 ay olmuştu. Eymen, işe girdiği ilk gün takım elbisesiyle selfie çekerek arkadaşlarına göndermişti.

Hüseyin Tunç: Yetimdi, kardeşlerini okutuyordu

huseyin tunc

28 yaşındaki Hüseyin Tunç, Kağıthane Gültepe Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Beş yaşında babasını kaybetmiş, annesi onu kendi deyimiyle ‘sokaklardan ekmek toplayarak’ büyütmüştü. Dört yıllık öğretmen olan Tunç kardeşlerini okutuyordu. Havalimanına arkadaşlarını almak için gitmişti, patlamada değil saldırganların açtığı ateşle hayatını kaybetti.

Merve Yiğit: Hem okuyor hem çalışıyordu

merve yigit

Saldırının son kurbanı 22 yaşındaki Merve Yiğit oldu. Havalimanında bir restoranda yaklaşık üç yıldır part-time aşçılık yapan, üniversite öğrencisi Merve Yiğit, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Yiğit üniversitede halkla ilişkiler okumuştu.

Fathi Bayoudh

Tabib Tuğgeneral Bayuoudh Tunus vatandaşıydı. Tunuslu güvenlik kaynakları, Bayoudh’un, IŞİD’e katılan oğlunu Tunus’ geri getirmek amacıyla Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan bir Tunuslu güvenlik kaynağı Bayoudh’un oğlunun Türkiye-Suriye sınırında gözaltına alındığını belirtti ve şöyle konuştu: “Bayoudh Türkiye’ye oğluyla görüşmek amacıyla gitti. Oğlu, kız arkadaşıyla birlikte birkaç ay önce, Suriye’de IŞİD’e katılmıştı. Bayoudh’un oğlu, kendisiyle birlikte Tıp Fakültesi’nde okumuş olan kız arkadaşıyla birkaç ay önce seyahat etti. Babası birkaç kez onu, dönmesi için ikna etme girişiminde bulundu.”

Gülşen Bahadır: ‘Savaşmıyorum, seviyorum’ demişti

gulsen bahadir

Gülşen Bahadır TGS yer hizmetlerinde çalışıyordu. Saldırganların uzun namlulu silahlarla açtıkları ateşle hayatını kaybetti.

Bahadır sosyal medya hesabında bir hafta önce paylaştığı yazıda şöyle demişti: “Hayatım boyunca hiç savaşmadım ben,ama hiç. Ne istediklerimi almak için, ne kendim için, ne sevdiklerim için, ne hayatın bana vermedikleri için, ne de haksızlığa uğradığım için. Gücüm olmadığından değil tercih etmediğimden. Ben tercihimi direnmekten yana kullandım çünkü savaşın hiç bir getirisi olmadığna inanıyorum. Savaşta kazanan yok sadece kaybedilenler var, geride kalıp hatırlanan tek şey onlar hep bunu gördüm.”

Umut Sakaoğlu: Saldırganlara ateş etmişti

umut sakaroglu

Saldırganlara ilk ateş eden görevlilerden biri Umut Sakaoğlu’ydu. Gümrük muhafaza memuru 31 yaşındaki Sakaroğlu, Hatay’ın Arsuz ilçesinde kahvehane işleten Gazel Sakaroğlu ile Zekiye Sakaroğlu’nun beş çocuğundan biriydi.

Ferhat Akkaya: Arkadaşını uğurlamaya gitmişti

ferhat akkaya

42 yaşındaki Ferhat Akkaya Orduluydu. Havalimanına arkadaşını uğurlamak için gitmişti. Evli olan Akkaya’nın cenazesini kardeşleri teslim aldı.

Serkan Türk: Milli güreşçiydi

serkan turk

24 yaşındaki Serkan Türk milli güreşçiydi. İstanbul Beylizdüzü Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nde çalışan ve üniversitelerarası güreş yarışmalarında Türkiye şampiyonu olan Türk’ün dış hatlar bölümüne bir arkadaşını karşılamak için gittiğinde saldırıya yakalandığı belirtildi.

Göksel Kurnaz: çArşı taraftar grubu üyesiydi

goksel kurnaz

38 yaşındaki Göksel Kurnaz, yurt dışından gelecek patronunu almak için havalimanına gitmişti. Saldırı anında aracının içinde bekliyordu.

Üç yıllık evli Kurnaz bir inşaat firmasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Ölüm haberini alan ailesi Ordu’nun Perşembe ilçesinden İstanbul’a geldi.

Kurnaz, Beşiktaş’ın taraftar grubu çArşı’nın üyesiydi.

Murat Güllüce: Dört kızı vardı

murat gulluce

İstanbul’da bir otelde müdür olan Güllüce’nin dört kız çocuğu vardı. Dün akşam daha önce de çalıştığı Özbekistan’a gitmek üzere havalimanına gitmişti. Güllüce, Erzurumluydu.

Yusuf Haznedaroğlu: 10 gün sonra evlenecekti

500-300

 

Havalimanında çalışan Yusuf Haznedaroğlu, 10 gün sonra evlenecekti. Kayınvalidesi Haznedaroğlu’nun biten mesaisinin ardından servis beklerken saldırıya yakalandığını anlattı.

Mustafa Bıyıklı: Taksiciydi, havaalanında çalışıyordu

mustafa biyikli

Mustafa Bıyıklı’ya ailesi saatlerce ulaşamadı. Bir süre sonra cenazesinin Bakırköy Devlet Hastanesi’nde olduğu öğrenildi. Taksiciydi.

Kızı Öznur Budakçı, “Diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Bir sürü insanın canı yandı. Şu mübarek günde herkesin canını yaktılar. Böyle bir adalet yok” diyerek isyan etti.

Ertan An: Tercümandı, turdan dönüyordu

ertan an

 

Ertan Tan, tercümanlık yaptığı turist kafilesini havalimanına getirmişti. Bir çocuk babası  Tan’ın eşi altı aylık hamile.

Çağlayan Çöl: Kontuar görevlisiydi

cagatay col

Yer hizmeti görevlisi Çağatay Çöl, 26 yaşındaydı. Saldırıya havalimanında yakalandı. Ailesi acı haberi memleketi Çorum’un Osmancık ilçesinde öğrendi. Çöl’ün bir kardeşi daha vardı.

Abdulhekim Buğda: ‘Güvendeyiz’

abdulhekim bugda

TGS yer hizmetleri çalışanı Abdulhekim Buğda, Doğu Türkistan kökenli Türkiye vatandaşıydı. Buğda, Facebook hesabından ‘Güvendeyiz’bildiriminde bulunmuştu. Buğda’nın yakını Adil Batur, bu bildirimi gördükleri için arama gereği duymadıklarını belirterek, “Sabah haber aldık ki hastanede ağır durumu. Bakırköy Devlet Hastanesi’ne gittik, şehit olduğunu duyduk. Nasıl geldi hastaneye? Yaralı geldi niye ailesine haber verilmiyor. Anlayamadık” dedi.

Adem Kurt: İki yıldır havalimanında çalışıyordu

adem kurt

32 yaşındaki Adem Kurt, iki yıldır Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde kontrol memuru olarak görev yapıyordu. Memleketi Bursa’nın Yıldırım ilçesiydi. Bekardı, ailesi evlenmesini istiyordu.

Erol Eskisoy: Son müşterisini taşıdı

erol eskisoy

Taksici Erol Eskisoy bir müşterisini götürmek için havalimanına gitmişti.

Özgül İde: Taşeron işçiydi

ozgul ide

23 yaşındaki Özgül İde, havalimanında taşeron işçi olarak çalışıyordu. Batmanlıydı, üç yıl önce ailesiyle İstanbul’a taşınmıştı. İde ailesinin sekiz çocuğundan biriydi.

Mahmut Çizmecioğlu: Servis şefiydi

mahmut cizmecioglu

Atatürk Havalimanı’nda servis şefi olarak görev yapan Mahmut Çizmecioğlu, iki yıllık evliydi.

Sıddık Peçenek: Otel çalışanıydı

siddik pecenek

Otel çalışanı Sıddık Peçenek, turist kafilesi bekliyordu.

Mahmut Mert: Havalimanı çalışanıydı

mahmut mert

TGS yer hizmetleri görevlisi olarak çalışıyordu.

 Ali Zülfikar Yorulmaz:

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’ne bağlı olarak taksi şoförlüğü yapıyordu.

Ercan Sebat da TGS yer hizmetleri görevlileriydi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Diken, Dağ Medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.