Fitch’ten siyasi belirsizlik uyarısı

Fitch, Türkiye’de başkanlık sistemi tartışmalarının siyasi belirsizliği canlandırabileceğini bildirdi. Fitch Ratings, gelişmekte olan Avrupa ülke kredi notları için bugün yayınladığı gözden geçirme raporunda, Türkiye’nin mali pozisyonu üzerinde baskı olmadığına işaret etti. 

Dağ Medya /Londra
info@dagmedya.com


Fitch raporunda, “2016’nın ilk 5 ayına dair verilerin merkezi hükümetin seçimle ilişkili harcama taahhütlerini uygulamasına rağmen Türkiye’nin mali pozisyonu üzerinde bir baskı bulunmuyor.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı düşük faiz oranlarına ihtiyaç olduğu görüşünü devam ettiriyor ve para politikası yapısal şekilde yüksek çekirdek enflasyona rağmen gevşetildi.

Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasını öngören anayasa reformunu destekleyen yeni bir Başbakan atanması siyasi belirsizliği canlandırabilir ve süreç potansiyel olarak kurumsal denge ve kontrolleri baltalayabilir” ifadelerine yer verildi.

Fitch Hakkında

Fitch Derecelendirmesi, (İngilizce: Fitch Ratings Inc.), ABD devleti tarafından 1975’de onaylanan, Moody’s and Standard & Poor’s ile Üç Büyük kredi derecelendirme şirketi arasında yer alır. Fitch Ratings’in iki merkezi vardır: New York, ABD ve Londra, Birleşik Krallık.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.