‘Bu nasıl güvenlik?’

Fotoğraf: Reuters


 

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen bombalı saldırı anlarının görgü tanıkları patlamaların ardından tam bir kaosun yaşandığını belirtirken, saldırganların da ‘ellerini kollarını sallayarak’ havalimanına girebilmelerini eleştirdi.

İstanbul’un Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde gerçekleştirilen intihar saldırılarında en az 36 kişi hayatını kaybetmiş, 147 kişi yaralanmıştı. Üç canlı bomba tarafından düzenlendiği belirtilen saldırılara ilişkin görüntüler, polisin müdahalesinin daha da ağır bir tablonun ortaya çıkmasını önlediğini ortaya koymuştu.

‘İnsanların kaçışmalarını, yaralıların halini gördük’

Sputnik’ten Elif Örnek’e konuşan bir havalimanı çalışanı, patlamalardan hemen önce kabin odasına girdiğini ve ardından büyük bir patlama sesi duyduğunu söyledi.

Sarsıntı da hissettiğini aktaran görgü tanığı, “Bizim etrafımız camekan olduğu için, insanların kaçışmalarını, dumanları, yaralıların halini gördük” diye konuştu.

Tanık, başka bir saldırı olabileceği şüphesiyle havalimanında tutulduklarını da sözlerine ekledi.

‘Bu nasıl güvenlik?’

Dün akşam Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Genel Kurul’da 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamasının ardından Habertürk’e konuşan bir başka görgü tanığı ise, “Saldırganlar ellerini kollarını sallayarak silahlı olarak içeri girdi. Bu nasıl güvenlik. Burada çok sayıda yaralı var. Aralarında ağır olanlar var” diyerek yaşananlara tepki göstermişti.

‘Ortalık kan revan içerisindeydi’

Havalimanındaki bir başka görgü tanığı da yaşananları şöyle anlattı:“Annemi uçağa bindirecektim. Bir anda patlama oldu. Otoparka indim. Herkes bir tarafa koşuştu. Özel harekatlar içeriye girdi. Yatırdılar bizi yere. Sonra bizi ayağa kaldırıp dışarıya çıkardılar. Çok şiddetli patlama oldu. Dışarıda oldu patlama. Sonra silah sesleri duyuldu. Ortalık kan revan içerisindeydi.”

‘Kapılarda bir sürü kurşun deliği vardı’

BBC Türkçe’ye Havalimanının dış hatlar pasaport bölgesindeyken saldırının gerçekleştiğini aktaran bir görgü tanığı, “Herkes kaçışmaya başladı. Her yerde kan ve cesetler vardı. Kopmuş vücut parçaları gördüm. Kapılarda bir sürü kurşun deliği vardı” dedi.

‘Saldırgan silahını ceketine saklamıştı’

Reuters’a konuşan Paul Roos isimli bir turist ise, gördüklerini “Dış hatlara geldiğimizde bir kişinin rastgele ateş ettiğini gördüm. Önüne gelene ateş ediyordu. Siyahlar giymişti. Yüzünde ise maske yoktu, 50 metre uzağındaydım” diye anlattı.

İki patlamanın meydana gelmesinin ardından silah seslerinin kesildiğini aktaran Roos, şöyle devam etti: “Sonra geri döndü ve bize doğru gelmeye başladı. Silahını ceketine saklamıştı. Kendisini durdurmaya gelen olup olmadığını anlamak için endişeyle çevresine bakındı, ardından yürüyen merdivenle aşağı indi. Bir süre daha silah sesi duyduk, sonra bir patlama daha, sonra ses kesildi.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.