Başbakan: Gazze’ye ambargo ‘hafifletilecek’, İsrail tazminat ödeyecek

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile varılan anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin yakınlarına tazminat ödeneceğini ve İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun hafifletileceğini söyledi.

 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normalleşmesi için varılan mutabakata dair açıklama yaptı.

Yıldırım, anlaşma çerçevesinde; 2010’daki Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden 10 kişiye toplamda 20 milyon dolar tazminat ödeneceğini, Gazze başta olmak üzere Filistin üzerindeki ambargonun ‘büyük ölçüde’ hafifletileceğini söyledi.

TOKİ’nin Gazze’de konut projesi gerçekleştireceğini de belirten Yıldırım, Cuma günü Filistin’e AFAD öncülüğünde ve kamu ve özel kuruluşların ortaklığıyla 10 bin ton insani yardım gemilerinin gönderileceğini de duyurdu.

Yıldırım’ın, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik görüşmeler ve müzakerelerde dün itibarıyla bir mutabakat metninde iki tarafça uzlaşıldığını belirterek yaptığı açıklama şöyle:
“İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var.
“Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır.
“Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin’e topyekun uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail’in 2010’da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye’den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun.

“İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum.

Mutabakatta Hamas’ın İsrail’e saldırmayacağı maddesi var mı?” sorusuna yanıt“Biz bir ateşkes anlaşması imzalamıyoruz. Burada savaşı durduran konumuzla ilgisi olmayan hiçbir hüküm yok. 3 tane husus var; Birincisi özür dilenmesi. Bu çok önceden yapıldı. ikincisi, Mavi Marmara’da hayatını kaybedeneler tazminat ödenmesi bu da gerçekleşti. Zaman alan konu Gazze’ye erişimde yaşanan zorlukların kaldırılmasıydı. Bunda da anlaşıldı mutabakata varıldı.”

Ne oldu?

Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginlik 2009’da dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres’e karşı “One minute” çıkışıyla başlamıştı.

2010’daki Mavi Marmara baskınında 10 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilişkiler kopmuştu. Ancak bu kopuş ekonomiye etki etmemişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: İsrail Başbakanı: Gazze ablukası denizden devam edecek | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.