Britanya’da ayrılıkçılar kazandı

Birleşik Krallık’ta yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıktı. İngiliz Sterlini hızla değer kaybederken ABD Doları yükselişe geçti.  Toplam 382 seçim bölgesinden 364’ünde resmi sonuçların açıklandığı referandumda, oy kullanan 31.3 milyon seçmenden 16 milyonu AB’den ayrılma yönünde oy verdi. 15 milyon 130 bini de birlikte kalma yönünde tercihte bulundu. Böylece AB’den ayrılma yönünde oy kullananların oranı yüzde 52’ye ulaştı.

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından referandumun resmi sonucu Manchester kentindeki belediye binasında açıklanacak. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile ülkenin deniz aşırı toprağı Cebelitarık’ta toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Referandumda ortaya çıkan tablo ardından Sterlin, 1985’ten bu yana Dolar karşısındaki en düşük seviyeye geriledi. BBC’nin verdiği sonucçlara göre AB’den ayrılma yanlılarının oyu yüzde 52, AB’de kalma yanlılarının oyu ise yüzde 48 çıkacak.

Ayrılıkçı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage, ayrılık kararının çıkması durumunda 23 Haziran’ın Birleşik Krallık’ın “bağımsızlık günü” olarak tarihe geçeceğini ve Başbakan David Cameron’un bu durumda istifa etmeini istedi.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda 382 seçim bölgesinden 300’ünde sonuçlar belli olurken, birlikten ayrılma yönünde oy kullananlar yüzde 52’lik oranla önde gidiyor.

Sandıkların yerel saatle 22.00’de kapanmasının ardından 300 bölgede resmi sonuçlar açıklandı. Oy kullanan yaklaşık 25 milyon seçmenden 12.6 milyonu AB’den ayrılma, 11.8 milyonu ise birlikte kalma tercihinde bulundu. Birlikten çıkma taraftarları yüzde 52’lik oy oranını yakalarken, iki taraf arasında 740 bin oy fark bulunuyor.

Şu ana kadarki sayımlarda İngiltere ve Galler’de birlikten ayrılmayı isteyen, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ise AB’de kalmak isteyen seçmenlerin tercihi öne çıkmış durumda. Katılım oranları göz önünde alınarak yapılan hesaplamalara göre kazanan tarafın 16 milyondan fazla oya ulaştı.

İngiltere’nin AB’den çıkması yönündeki oyların önde gitmesi nedeniyle İngiliz sterlini değer kaybetmeye devam etti ve 1985 yılından bu yana dolar karşısında en düşük seviyeye indi. İlk sandıkların açılmasının ardından birlikten ayrılma oyları öne geçince sterlin-dolar paritesi 1.43’e gerilemişti. ABD Doları ise hızla yükselişe geçti ve TL karşısında 2,97 seviyesini gördü.

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 bölgede başlayan sayım işleminin ardından referandumun resmi sonucu Manchester kentindeki belediye binasında açıklanacak.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile ülkenin deniz aşırı toprağı Cebelitarık’ta toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : Kaynak: Al Jazeera, Reuters, BBC, AA

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.