Avrupa Birliğin’den Britanya Referandumuna Tepkiler

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Britanya’daki referandumun sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada, kalan 27 AB ülkesinin önümüzdeki hafta toplanacağını söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shulz ise “diğer AB ülkelerinde zincirleme bir reaksiyonu nasıl engelleyebileceklerini” konuşmak için Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceğini ifade etti.AB liderleri, Cuma günü bir araya gelecek ve önümüzdeki hafta Salı ve Çarşamba düzenlenecek zirveden önce bir kriz oturumu yapacak.

Tusk: AB’den resmen çıkana kadar AB kanunlarına tabi

Diğer AB liderleriyle geçtiğimiz günlerde görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Tusk, bu sonuç için hazırlıklı olduğunu ve birliği korumakta kararlı olduklarını ifade etti.

“Bu olayın siyasi sonuçlarını öngörmenin bir yolu yok, özellikle de Britanya için. Bu tarihi bir an ama histerik tepkiler için doğru bir zaman değil.”

Referandum sonrası yasal bir boşluk olmayacağını vurgulayan Tusk, Britanya birlikten resmen çıkana kadar AB kanunlarının İngiltere’de geçerli olmaya devam edeceğini söyledi.

Shulz: Britanya için sonuçları olacak

Shulz, AB’nin dünyadaki en büyük tek pazar olduğunu söylerken, bu pazarla bağlarını kesmesinin Britanya için sonuçları olacağını ifade etti ve “Diğer ülkelerin bu tehlikeli yolu takip edeceğini düşünmüyorum” dedi.

Dışişleri Bakanlarından tepkiler

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier “Avrupa ve Birleşik Krallık için üzücü bir gün” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Twitter’dan yazdığı mesajda “kararın Birleşik Krallık için üzücü olduğunu” söylerken, “Avrupa devam ediyor ama insanların güvenini kazanması lazım” dedi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.