LGBTİ Örgütlerinden Alperenler ve İstanbul Valiliği hakkında suç duyurusu

İstanbul Taksim’deki Trans Onur Yürüyüşü’nde basın açıklaması yapmaları polis saldırısıyla engellenen, daha önce de Alperen Ocakları Vakfı ve Müslüman Anadolu Gençliği tarafından tehdit edilen LGBTİ bireyler savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Valiliği’nin hukuk dışı yürüyüş yasağının ardından dün sabah meydan ve İstiklal Caddesi’ni abluka altına alan polis, Beyoğlu Mis Sokak’ta toplanıp, basın açıklaması yapmak isteyen gruba saldırmıştı. Daha önce de Müslüman Anadolu Gençliği isimli bir grup, 26 Haziran’da gerçekleştirilecek 2016 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne karşı ‘Onursuz sapıkları yürütmüyoruz’ adlı bir etkinlik çağrısı yapmıştı.

Alperen Ocakları da 2016 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne ‘her şeyi göze alarak’ engel olacaklarını açıklamıştı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giden LGBTİ bireyler, kendilerine tehdit savuran ve hakaret eden Müslüman Anadolu Gençliği, Alperen Ocakları Vakfı İstanbul Şubesi, Tembihname, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneğiz (Özgür-Der), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve kimliği tespit edilmeyen sosyal medya kullanıcıları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde basın açıklaması yapan grup, Taksim’de dün valiliğin yasaklamasına rağmen 7’nci Trans Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmek isteyen kitleye gaz bombaları atılmasını da protesto etti.

Açıklamada şöyle denildi: “26 Haziran Pazar günü 14’üncü LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde valiliğin bir kez daha saldırı kararı vermek yerine toplumun birleştirici, sağduyulu ve insan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde açıklama yapmamızı sağlamasını istiyoruz.”
LGBTİ bireylerin gönüllü avukatlığını yapan Levent Pişkin de 26 Haziran’daki yürüyüş için valiliğin iptal kararına karşı İdare Mahkemesi’nde dava açacaklarını söyledi: “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’, en temel insan haklarından biridir. İfade özgürlüğünün bir parçasıdır. Bu hak da Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce koruma altına alınmıştır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.