Beyoğlu Belediye Başkanı’ndan açıklama

Tophane’de Radioead dinletisi yapan Velvet Indieground Records’a bir grubun içki içiliyor diye saldırmasıyla ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan önce “Tahrik” dedi, sonra saldırı videosunun yayınlanmasını “toplumsal barışa suikast” diye yorumladı.

Demircan, saldırıyı önce “kınadı”, sonra saldırıya ilişkin video kaydının yayınlanmasının “toplumsal barışa suikast” olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

Radiohead’in son albümü, “A Moon Shaped Pool”un tanıtım dinletisi dünyanın birçok ülkesinde aynı gün organize ediliyor, etkinliğin Türkiye ayağı Tophane’deki Velvet Indieground Records adlımekanda gerçekleşti.

Boğazkesen Caddesi’nin Pazar Yeri Sokağı ile kesiştiği köşedeki plak dükkanında yapılan etkinliğe Ramazan’da alkol içildiğini gerekçesiyle bir grup saldırdı.

Saldırganlar tehditler savurdu ve mekandaki gençlere dövdü. O sırada açık olan Periscope yayınından yaşananlar kaydedildi.

Olayın ardından Radiohead açıklama yayınlayarak “Kalbimiz İstanbul’daki Velvet IndieGround’da saldırıya uğrayanlarla birlikte. Umarım bir gün geriye dönüp baktığımızda tahammülsüzlükten kaynaklanan bu tür şiddet olaylarının çok eskilerde kaldığına tanık oluruz. Şu an içinse yapacağımız tek şey İstanbul’daki hayranlarımıza sevgimizi ve desteklerimizi sunmaktır…” demişti.

2014’te yine Tophane’de Mixer Sanat Galerisi “Erör” grafiti sergisi açılışında mahalleden birkaç kişi “içki içiliyor” ve “gürültü var” gerekçesiyle konuklara saldırmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.