Trans Onur Komitesi: Valiliğin yasak kararını tanımıyoruz

İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşlerine izin vermeyeceğini açıkladı. Trans Onur Haftası Komitesi ve İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Valilik kararını tanımayacaklarını söyledi. İstanbul Valiliği, 19 Haziran’da düzenlenecek 7. Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran’daki 14. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne “izin vermeyeceğini” açıkladı.

Trans Onur Haftası Komitesi’nden Kıvılcım Arat, Valilik açıklamasını tanımadıklarını ve Valiliği Anayasa’ya uygun davranmaya çağırdıklarını söyledi. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nden Elif Avcı ise “Bizim sorumluluğumuz çağrı yaptığımız kitlenin güvenliğini sağlamak. Valinin açıklamasını değerlendireceğiz. En doğru yolu seçip, gelişmelerle ilgili kamuoyunu bilgilendireceğiz” diye konuştu.

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre, Kıvılcım Arat şunları söyledi:

“Valiliğin açıklamasını tanımıyoruz çünkü gösteri ve yürüyüş yapma hakkı Anayasa’yla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınmış durumdadır. Dini gruplar ve çeşitli gruplar İstiklal Caddesi’nde basın açıklamalarını özgürce yaparken, LGBTİ’lerin yürüyüşüne izin verilmemesi ayrımcılıktır.

“Eğer 19 Haziran’da düzenleyeceğimiz yürüyüşe müdahale ederlerse önce iç hukuk yollarını kullanacağız ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar bu hukuksuz uygulamanın peşinde olacağız.

“Biz anayasal hakkımızı kullanacağız ve 19 Haziran’da saat 17.00’da buluşacağız. Valiliğe de çağrı yapıyoruz, onları Anayasa’ya uygun davranmaya davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

14. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl “Örgütleniyoruz” temasıyla 20-26 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak.

‘Müslüman Anadolu Gençliği’ isimli örgüt, Onur Haftası için sosyal medyada bir linç ve nefret kampanyası başlatmıştı.

Alperen Ocakları Vakfı İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican 26 Haziran’da gerçekleştirilecek LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne engel olacaklarını açıklayarak, “Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz” sözleriyle tehdit etmişti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de yürüyüşü hedef göstererek, “Bu karşı çıkış toplumun hemen hemen tamamının hassasiyeti gereğidir” demişti.

Tehditler üzerine Onur Haftası Komisyonu da Onur Yürüyüşü’nün güven içinde gerçekleşmesi için bir imza kampanyası başlattı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ile Trans Onur Haftası’nı düzenleyen İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ve Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD LGBTİ de Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları Vakfı hakkında suç duyurusunda bulunurken, İstanbul Onur Haftası Komitesi de 20 Haziran’da Müslüman Anadolu Gençliği, Alperen Ocakları, Tembihname ve Özgür-Der hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.