Heteroseksist Toplumu Dönüştürmek İçin Bir Fikir

http://abolisyonistveganhareket.org/ içeriğidir

Heteroseksizm, tıpkı diğer ayrımcılıklarda olduğu gibi, ilintisiz bir özelliği (bu durumda heteroseksüel pratikler haricindeki cinsel pratiklere yönelmeyi ya da uygulamayı) bir kişinin haklarını yok saymak ya da ihlal etmek için bir kritermiş gibi öne sürmekte.

Orlando’da yaşanan katliam, heteroseksizme karşı mücadelenin önemini ve aciliyetini hepimize bir kez daha hatırlatmalı. Bu korkunç bir katliam; ancak bu katliamı mümkün kılan ve bu katliama sebep olan ayrımcılık ve şiddet coğrafya ayırt etmeksizin toplumlarımızın ve kültürlerimizin içinde yer alıyor. Bunu, bu korkunç katliamı destekleyen ve bundan memnun olduğunu beyan edenlerin söylemlerinde gördüğümüz gibi, bu katliamı başka ayrımcılık ve şiddet biçimlerini meşru göstermek için kullanmaya çalışanların söylemlerinde de görmek mümkün.

Kendimizi heteroseksizm, diğer ayrımcılıklar ve şiddet konusunda bilgilendirmeli ve sorgulamalı, çevremizle bu konularda diyaloglara girmeli, ayrımcılıklarla kendimizden ve yanı başımızdakilerden başlayarak mücadele etmeliyiz. Bu konuda vegan bir arkadaşımızın yazdığı bir metni paylaşmak istiyoruz:

“Beraber yaşadığımız, hayatımızın önemli bir kısmını beraber geçirdiğimiz insanlar da bizim yanlış buduğumuz şeyleri yanlış buluyorlar mı?

Orlando’da olan olaylar ışığında; mesela herkes ailesinin, yakın arkadaşlarının, iş arkadaşlarının eşcinseller, biseksüeller, trans bireyler vs. hakkında ne düşündüğünü biliyor mu? Annenizle bir türk kahvesi içerken ‘Anne ya, böyle bir olay oldu biliyorsun. Sen ne düşünüyorsun?’ diye sormak, konu hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve yanlış bildiği şeyleri düzeltmek harika olmaz mıydı?

Gerçek şu ki, içinde yaşadığımız sosyal çevreler izole alanlar ve adalet bilinci havadan inmiyor. Örneğin benim ailemin sosyal çevresinde bir tane bile açık eşcinsel, biseksüel, trans birey yok. Bu tür insanları tanımadıkları için de birden fazla önyargıya sahipler. Fakat aklıma geldikçe bu tür konuları yokluyorum; fikirlerini öğreniyorum. Tartışıyoruz. En önemlisi ise kafalarına bazı soru işaretleri yerleştiriyorum ve bu konuları konuşmayı normalleştiriyorum. Diyaloğa açık hale getiriyorum.

Siz de sorun. Lütfen sosyal çevrelerinizi bireysel olarak LGBTİ+ bireyler için güvenli hale getirin. Destek için fotoğraf paylaşımından çok güvenli alanlara, ayrımcılığa uğramamaya ihtiyaç var.”

Ayrımcılıkların ve şiddetin olmadığı bir geleceği ancak tüm ayrımcılıklara tutarlı ve tavizsiz bir biçimde karşı çıkarak inşa edebiliriz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://abolisyonistveganhareket.org/post/145856240431/heteroseksist-toplumu-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9Ft%C3%BCrmek-i%C3%A7in-bir-fikir

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.