Bakanlıktan internetteki ‘yavaşlama’ ile ilgili açıklama yapıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, internetteki ‘yavaşlamaya’ dair bir açıklama yaptı. Açıklamada; Google’ı temel alan birçok hizmete ve internet sitesine erişimde yaşanan sorunun nedeninin Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen bağlantı ve enerji sorunu olduğu belirtildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklama, Google’ın web önbellekleme (web cache) sistemine erişiminin Telekomümikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafındanengellenmesinin ardından geldi.

TİB’in erişim engeli kararının ardından YouTube, Gmail gibi Google’ın çeşitli hizmetlerinin yanı sıra Google’ı temel alan birçok servise ve internet sitesine erişimde de sorun yaşanmaya başlamıştı.

Bu durum Google’a erişimin tam olarak sağlanamadığı anlamına gelmese de internetteki yavaşlamanın bu engel kararıyla ilgili olup olmadığı tartışma konusu oldu.

Bakanlık açıklaması
Ancak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Açıklamada, Google’ı temel alan birçok hizmete ve internet sitesine erişimde yaşanan sorunun nedeninin Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen bağlantı ve enerji sorunundan kaynaklandığı ifade edildi ve şöyle devam edildi:

“Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.