Microsoft LinkedIn’i satın alıyor

Yazılım firmalarından Microsoft, profesyonel iletişim ağı LinkedIn’i, 26,2 milyar dolar karşılığında bünyesine katacağını açıkladı. Dünyanın en büyük yazılım firmalarından Microsoft Corp, 2002 yılında kurulan profesyonel sosyal paylaşım sitesi LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Microsoft Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, yaptığı yazılı açıklamada, teknoloji dünyasındaki en büyük birleşmelerden biri olacak satın almanın, son dönemde zorlanan Linkedin’in büyümesine yardımcı olacağını, Microsoft Office 365 ve Dynamics gibi ürünlerin satışlarının da bundan olumlu etkileneceğini ifade etti.

Satın alma işlemlerinin yıl sonuna kadar tamamlanacağı bildirilen açıklamada, LinkedIn CEO’su Jeff Weiner’ın görevini koruyacağı ve Nadella’ya karşı sorumlu olacağı da belirtildi. Weiner, şirket çalışanlarına gönderdiği e-mailde, Microsoft bünyesine katılmanın şirketin çalışma şemasını etkilemeyeceğini ve çok az değişim yaşanacağını kaydetti.

Linkedin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Microsoft ve Linkedin, profesyoneller ve kurumları kuvvetlendirmek için güçlerini birleştiriyor” derken, CEO Jeff Weiner’in sözleşmeye ilişkin görüşlerini paylaştı. Microsoft ise takipçilerine Linkedin’i satın aldıklarını twitter hesabından duyurdu.

Açıklama sonrası, New York borsasında işlem gören LinkedIn’in hisseleri yüzde 48 yükselirken, Microsoft’un hisseleri ise yüzde 4’e yakın değer kaybetti. 433 milyon üyesi bulunan LinkedIn’i ayda 105 milyon kişi ziyaret ediyor. Yedi milyondan fazla aktif iş ilanının bulunduğu sosyal platformun yıllık büyüme oranı yüzde 19.

LinkedIn’in piyasa değeri yaklaşık 17 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.