Orlando’daki katliamı IŞİD üstlendi

ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen ve en az 50 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı IŞİD üstlendi. Örgüt, kendisine ait Amaq haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği Pulse Clup adlı gece kulübünde gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucunda en az 50 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı.

Ülke tarihinin en kanlı silahlı saldırısıyla ilgili soruşturma sürerken; IŞİD, kendisine ait Amaq haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendiğini duyurdu. IŞİD’le bağlantılı haber ajansı Amaq’da, saldırının bir IŞİD üyesi tarafından gerçekleştirildiği açıklandı.

160612173214_omar_mateen_624x351_bbc_nocredit

Ancak Amaq açıklamasında, katliamın zanlısı olan Omar Mateen’in doğrudan IŞİD’den talimat alıp almadığı konusunda bir detay yer almadı.

ABD’de yayın yapan NBC televizyon kanalı, Orlando saldırısını düzenleyen Omar Mateen’in saldırıdan dakikalar önce 911 acil yardım hattını arayarak IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılığını açıkladığını belirtmişti. Öte yandan saldırıyı düzenleyen Omar Mateen’in, G4S adlı güvenlik şirketinde 2007’den bu yana çalıştığı belirtildi.
En az 50 kişinin hayatını kaybettiği Florida eyaletine bağlı Orlando’daki saldırıyla ilgili konuşan ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı ‘Terör eylemi’ olarak nitelendirdi.

Obama, “Saldırılan yer sadece bir gece kulübü değildi. Bir topluluğun dayanışma simgesiydi” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.