İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin 125. Kuruluş Yıldönümü Bugün

125 yıl önce İstanbul Arkeoloji Müzeleri kuruldu. Ressam, arkeolog, sanatçı ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından inşa ettirilen binada bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi, hala dünyanın en önemli arkeoloji müzeleri arasında bulunuyor. Müzede dünyanın çok çeşitli coğrafyalarından getirilen eserler bir arada sergileniyor.

Arkeofili’de yer alan haberde, 1887–1888 yıllarında, dönemin en önemli keşfi olarak kabul edilen Sidon (Sayda, Lübnan) Kral Nekropolü Kazıları’ndan İstanbul’a getirilen İskender Lahdi ve Tabnit Lahdi gibi önemli eserlerin sergilenebileceği bir müze binasına ihtiyaç duyulması üzerine arkeolog, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey önderliğinde ve Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla kurulan Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891 tarihinde ziyarete açıldı.

Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç binadan oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, aynı zamanda dünyada müze olması amacıyla inşa edilen ilk on müze arasında yer alıyor.

Arkeoloji Müzesi ise ana bina ve ek bina olmak üzere iki ayrı binadan oluşuyor. Ana binanın yapımına 1881 yılında, Osman Hamdi Bey tarafından başlandı, 1902 ve 1908 yıllarında ise ekleme yapıldı. Neoklasik bir yapı olan binanın dış cephesi, mimar Alexadre Vallaury tarafından, İskender Lahdi ve Ağlayan Kadınlar Lahitleri’nden esinlenerek yapıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.