İstanbul-Vezneciler’de polis aracına saldırı

İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet aracının geçişe sırasında patlama meydana geldi. Patlamada 7’si polis 5’i sivil 12 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 35 kişi de yaralandı. İstanbul Beyazıt’ta, Vezneciler otobüs durağında, saat 08.40 sıralarında polis otobüsünün geçişi sırasında patlama meydana geldi.

Vezneciler’de 7’si polis 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İstanbul Vezneciler’de 12 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

4 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yürüttüğü olayla ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine götürüldü.

Patlama, Beyazıt Karakolu ile Vezneciler otobüs durağı arasında çevik kuvvet aracının geçişi sırasında meydana geldi. Saldırıda yaralanan polisler ve sivil vatandaşlar çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

Saldırıda 7’si polis 5 sivil hayatını kaybetti, 2’si ağır 35 kişi de yaralandı.

Vali Şahin’den ilk açıklama
İstanbul Valisi Vasip Şahin olay yerinde inceleme yaptıktan sonra açıklama yaptı.

Vali Şahin saldırının ardından yaptığı ilk açıklamasında, Vezneciler’de yoldan geçen çevik kuvvet polisini taşıyan araçlara, bombalı araçla yapılan saldırı sonucunda 7 polis ile 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti.

Şahin, yaralı 36 kişiden 3’ünün ağır yaralı olduğunu belirtti.

 

Patlamada yaralanan bir sivil daha hayatını kaybetti
Yaralıların tedavileri Samatya Devlet Hastanesi, Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakültelerinde devam ederken, ağır yaralanan Ahmet Bayraktar isimli vatandaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bayraktar’la birlikte hayatını kaybeden sivillerin sayısı 5’e yükselmiş oldu.

Sınavlar iptal edildi
İstanbul Üniversitesi-Beyazıt Yerleşkesi’ndeki tüm fakültelerde bugün yapılması planlanan bütünleme sınavları iptal edildi.

İstanbul Üniversitesi’nin resmi twitter hesabından “Beyazıt ve Laleli Yerleşkelerimizde 07.06.2016 Salı günü gerçekleştirilecek olan sınavlar daha sonra açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir” diye ilan edildi.

Yayın yasağı ve soruşturmaya gizlilik kararı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, İstanbul 10’uncu Sulh Ceza Hakimliğince, saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildiği belirtildi.

Hakimlik, soruşturmada kısıtlılık talebini de “6572 Sayılı Kanunun 44. Maddesi ile 5271 Sayılı CMK’nm 153. Maddesini dayanak göstererek kabul etti.

Kararda “şüpheli ve şüpheli müdafileri ile diğer soruşturma süjelerinin soruşturma dosyasını incelemeleri ve örnek almaları soruşturmanın niteliği ve kapsamı nazara alındığında soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceği anlaşılmakla bu yetkilerinin kısıtlanmasına karar verilmiştir” denildi.

Patlama nedeniyle çevredeki iş yerleri ve bazı araçlar zarar gördü. Polis, hasar meydana gelen iş yerlerini boşaltıyor.

Bu arada, patlama sonrasında silah sesleri duyulduğu öğrenildi.

Polis, patlamanın ardından bölgeyi güvenlik çemberine aldı. Olay yerine sadece emniyet ve sağlık ekiplerinin girmesine izin veriliyor. Patlamanın meydana geldiği cadde trafiğe kapatılırken, Yenikapı-Hacıosman metrosunun Vezneciler istasyonunda hizmet vermiyor.

Çevrede geniş güvenlik önlemi alınırken, polis helikopteri de görev yapıyor. Ayrıca olay yerinin üzerinde bir drone görüntü alıyor.

Bomba imha ekipleri, olay yerindeki şüpheli beyaz renkli minibüste tuzaklama ihtimaline karşı inceleme yapıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Çankaya Köşkü’nde görüşüyor.

Devam ediyor

(HŞ/PD)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.