Hillary Clinton Demokrat Parti’nin başkan adaylığını garantiledi

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratların aday adaylarından Clinton’ın, partinin başkan adaylığını garantileyecek delege sayısına ulaştığı belirtildi. Clinton, pazar günü Puerto Rico’da yapılan ön seçimlerden 68 delege daha kazanarak süper delegelerle 2 bin 384 delegeye ulaştı.

Son ön seçimlerin ardından ulaştığı bin 812 delegesine ilaveten 572 süper delegesinin de desteğiyle 2 bin 384 delegenin desteğini alan Clinton, böylece Demokrat Parti’nin başkan adaylığını garantilemek için gereken 2 bin 383 delege sayısını aşmış oldu.

Bu sonuçla ABD’nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçen Clinton, “Eşi benzeri görülmemiş tarihi bir anın eşiğindeyiz ancak hala çok çalışmamız gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Cumhuriyetçi Parti’de ise Donald Trump, rakiplerinin çekilmesinin ardından 26 Mayıs’ta bin 237 delegeye ulaşarak başkan adaylığını garanti altına almıştı.
ABD’deki ön seçimler yaz aylarına kadar sürecek. Her iki partide de kesin başkan adayları temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarında belli olacak.

Demokrat Parti Kurultayı 25-28 Temmuz’da Philadelphia’da, Cumhuriyetçi Parti Kurultayı ise 18-21 Temmuz’da Cleveland’da gerçekleştirilecek.

En çok delegeyi kazanan aday, başkanlık yarışında önemli bir avantaj elde edecek. Delege sayısının yeterli olmadığı durumlarda düzenlenen parti kurultayında başkan adayını delegeler değil, parti yönetimi belirliyor. 8 Kasım’da seçilecek yeni başkan Ocak 2017’de göreve başlayacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.