‘Yoksulluktan En Fazla Çocuklar Etkileniyor’

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, hanedeki çocuk sayısı arttıkça, yoksulluğun daha yakıcı hale geldiğini belirterek doğum kontrolü ve nüfus planlaması tartışmasını Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İlgezdi Türkiye’deki çocuk yoksulluğunu ve bunu azaltmak için eylem planı olup olmadığını sordu.

Önergesinde, UNICEF’in 2014’te yayımladığı “Ekonomik Krizin Çocuklar Üzerindeki Etkisi” raporundan bilgiler veren CHP’li İlgezdi, yoksulluk riski altındaki çocukların oranının yüzde 30,2 olduğunu vurguladı.

2013 yılı verilerine göre Türkiye’de 16 milyon 706 bin yoksul olduğunu belirten CHP’li İlgezdi, çocukların yoksullar içindeki toplam oranın da yüzde 44,3’e ulaştığını, ülkedeki yoksulların neredeyse yarısını çocukların oluşturduğunun altını çizdi.

Bianet’de yer alan haberde, İlgezdi Türkiye’nin AB ve OECD ülkeleri arasında, çocuk yoksulluğunun en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek çocuk yoksulluğunun, başta çocuk evlilikleri olmak üzere çocuk işçiliği ve çocuk suçluluğu gibi ağır toplumsal krizleri derinleştirdiğini hatırlattı.

Önergede şu sorular yer aldı:

* Türkiye’deki çocuk yoksulluğu oranı nedir?

* 2013 yılı verilerine göre Türkiye’de 16 milyon 706 bin yoksul vardı. Toplam yoksulluk içerisinde çocukların oranı ise yüzde 44,3 idi. Yani ülkemizdeki yoksulların neredeyse yarısını çocuklarımız oluşturmaktaydı.

2016 yılı itibariyle yoksulluk sınırı altında yaşayan çocuklarımızın sayısı nedir? Bu sayı toplam yoksul vatandaşlarımızın yüzde kaçını oluşturmaktadır?

* Son verilere göre yoksulluk oranı;

-2 yetişkin ve 1 çocuklu evlerde yüzde 8,

-2 yetişkin ve 2 çocuklu evlerde yüzde 15,6 ,

-2 yetişkin ve 3 ya da daha fazla çocuklu evlerde ise yüzde 49,6’dır.

Bu verilere göre çok çocuklu ailelerde görülen yoksulluğu azaltmak için hangi eylem planı hazırlanmıştır?

* Doğum kontrolü ve nüfus planlaması bakanlığınızın projeleri arasında yer almakta mıdır?

* Çocukların düşük kilolu olarak dünyaya gelmeleri özellikle hamilelik döneminde yaşanan yoksulluğun olumsuz sonuçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Buna göre, 2002-2016 yılları arasında Türkiye genelinde 2,5 kilogramdan daha az ağırlığa sahip yenidoğan sayısı nedir? Bu çocuklardan hayatını kaybedenlerin illere ve yıllara göre dağılımı nedir?

* Yoksulluk nedeniyle bakanlığınız bünyesinde korumaya alınan çocuk sayısı nedir? Bu çocuklardan koruyucu ailelere verilenlerin sayısı nedir?

* Yoksulluk nedeniyle devlet yardım alan çocuk sayısı nedir? Bu çocukların illere göre dağılımı nedir?

* Yoksulluk nedeniyle eğitimine devam edemeyen çocuklarımızın sayısı nedir? Bu çocukların illere göre dağılımı nedir?

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayışın içinde olamaz” açıklamasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak nasıl yorumluyorsunuz?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.