AVVG, 4 Ayı Kapsayan Veri Okuryazarlığı Projesine Başlıyor

Fotoğraf: CC-licensed on Flickr via Grant

AVVG, Aldığı 25 Bin Poundluk İkili İşbirliği Programı İle 4 Aylık Veri Okuryazarlığı Projesi Kapsamında Veri Gazeteciliği Çevrim içi Eğitimi, Veri Okulu Kampı ve Türkiye’nin İlk Ulusal Açık Veri Konferansı’nı Yapmaya Hazırlanıyor

ANKARA- 6 Haziran, 2016 – Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği(AVVG), aldığı İngiltere Büyükelçiliği İkili Program Fonu ile ‘Traning Open Data and Data Literacy’ projesi kapsamında veri okuryazarlığını geliştirmek , açık veri ve veri gazeteciliği  uygulamalarını  yaygınlaştırmak için  4 ayı kapsayan 300 kişinin eğitilmesini hedefleyen projesine başlıyor.

Proje 4 aylık süreçte,  Veri Okuryazarlığı kapsamında gerçekleştirilecek olan “Veri Gazetecisi Gibi Düşünmek”  ilk çevrim içi  modül altyapısı, ilk Veri Okulu Kampı  ( School of Data Camp) ve Türkiye’nin İlk Ulusal Açık Veri Konferansı’nı kapsıyor.

Altyapısına başlanan çevrim içi  eğitimler www.avvg.org.tr’de öğretme bölümünde geliştirilerek katılımcıların erişimine açılacak. İlk aşamada 150, ikinci aşamada diğer 150 kişinin eğitilmesi hedeflenen çevrim içi eğitimler haftalık test /ödevler ve forum desteği ile katılımcıların veri güdümlü proje üretmelerini  kapsayacak.

Eylül ayının ilk haftası tamamlanması hedeflenen eğitimlerin sonunda  dört günü kapsayan School of Data Kampı ve Ulusal Açık Veri Konferansı düzenlenecek. Kamp ve konferans detayları, konukları ve program akışı ise Eylül ayında açıklanacak.

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Hakkında

Aralık 2015 yılında  Ankara’da 7 yönetim kurulu üyesi ile kuruldu. 7 Mayıs 2016’da birinci Olağan Genel Kurul toplantısını yaptı. Britanya merkezli Open Knowledge Foundation’a bağlı School of Data ile memorandum imzalayarak  20 Mayıs 2016’da School of Data Turkey (SoDTurkey) olarak  resmi  üye oldu.

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği, Veri Okuryazarlığı’nı artırmak ve veri becerileri kazanımlarını yaygınlaştırmak için kuruldu. Bu amaç kapsamında Veri Okuryazarlığı (VO), Veri Gazeteciliği (VG), Açık Veri (AV), Açık Devlet (AD) konularıyla ilgili çalışmaları geliştirmeyi hedefliyor. 7 Mayıs itibari ile 37 üyesi olan derneğe internet sitesi üzerinden üye alımı devam ediyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.