ICJ Raporu|’Yargı bağımsızlığı, yürütmenin etkisinden dolayı ciddi oranda azaldı’

FOTO:DHA – Erdoğan’ın ziyaretine Yargıtay Başkanı Cirit (elinde makas olan) ile Danıştay ve Sayıştay Başkanları katılmıştı.


Uluslararası Hukukçular Komisyonu (ICJ), Türkiye’de bağımsız hakim, savcı ve avukatlara yönelik tehditlere ilişkin endişelerinin arttığını bildirdi. ICJ tarafından Türk yargısına ilişkin hazırlanan raporda; Türkiye’deki yargılama, soruşturma ve avukatlık kurumlarının bağımsızlığını tüketen uygulamalara ilişkin endişelerin arttığı belirtildi.Bu durumun insan haklarının korunması açısından da ciddi sonuçlar doğuracağı kaydedildi.

HSYK ve yargının bağımsızlığının, yürütmenin etkisinden dolayı azaldığı vurgulanan raporda, “Yürütmenin meşru farz edilen çıkarlarının aksi yönünde hareket eden hakimlere yönelik cezalandırıcı tedbirler, yargı fonksiyonunun bağımsızca uygulanması için iklimi soğuttu.” denildi.

Raporda yasama ve yürütme organlarına, kuvvetler ayrılığına aykırı olacak her türlü eylem ve söylemden çekinmeleri çağrısında bulunuldu.

Türkiye: Tehlikedeki Yargı Sistemi başlıklı rapor, ICJ araştırma ekibi tarafından Aralık 2015’te yapılan araştırmalar üzerine hazırlandı. Raporda; yargıdaki gelişmeler, hem savcılık hem de yargı makamını yöneten kurumların bağımsızlığını etkileyen uygulamalar, hakimlerin bağımsızlıklarının ve imtiyazlarının güvenli şekilde kullanılması gibi konular inceleniyor.

Raporda şu tespitlere yer veriliyor:

“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) ve yargıyı yöneten kurumların bağımsızlığı, yürütmenin etkisinden dolayı ciddi oranda azaldı.

Yürütmenin meşru farz edilen çıkarlarının aksi yönünde hareket eden hakimlere yönelik cezalandırıcı tedbirler, yargı fonksiyonunun bağımsızca uygulanması için iklimi soğuttu.

Savcıların görevden alınması veya yargılanması, görünüşe göre hassas davalardaki kararlarından dolayı, kovuşturmalarda bağımsız kararlar alınabilme sürecine zarar verdi.

Avukatlara yönelik saldırılar, özellikle de insan haklarını savunan avukatlara yönelik saldırılar, yargı sistemindeki sorunları daha da arttırdı.”

Raporda yaşanan bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri de dile getiriliyor.

Buna göre raporda yasama ve yürütme organlarına, kuvvetler ayrılığına aykırı olacak her türlü eylem ve söylemden çekinmeleri çağrısında bulunuluyor. Ayrıca insan haklarını savunan avukatların ve diğer insan hakları savunucularının güvenliklerinin korunması gerektiğine işaret ediliyor. Ayrıca Diyarbakır Barosu Başkanı iken öldürülen Tahir Elçi’nin suikastına ilişkin hızlı ve bağımsız bir soruşturma gerçekleştirme çağrısında bulunuldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.