TTB LGBTİ Çalışma Grubu “Hekimler İçin LGBTİ Sağlığı” broşürü çıkardı

TTB LGBTİ Çalışma Grubu “Hekimler İçin LGBTİ Sağlığı” başlıklı broşür hazırladı. Broşür, LGBTİ’lerin sağlık hizmetine ulaşımına ilişkin hatırlatmalar içeriyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) LGBTİ Çalışma Grubu, “Hekimler İçin LGBTİ Sağlığı” adlı broşürü hazırladı. Broşür LGBTİ’lerin sağlık hizmetine ulaşımına ilişkin hatırlatmaları içeriyor.

TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan, broşürün sunuş bölümünde şu ifadeleri kullandı:

“Toplumsal yaşamda “herkes gibi olmadıkları iddia edilen” grupların farklı bir yeri vardır. Bu grupların toplum içinde “oldukları gibi” var olmalarının önünde ciddi engeller bulunmakta ve her toplumda toplumsal, siyasal ve hukuki ayrımcılığa maruz kalabilmektedirler. Bu ayrımcılık, bırakın sosyal ortamları, özel yaşama ve hatta yaşam hakkına müdahaleye kadar ilerleyebilmektedir.

“Oysa aslında her birimiz bir diğerimizden farklıyız ve bizden farklı olanlarla bir arada yaşamaya tahammül gösterebilmeliyiz.

“Her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılabilmesi ortak bir çabayı gerektiriyor.

“Bu noktada hekimlere ve sağlık çalışanlarına çok özel bir görev düşüyor. Biz hekimler, sağlığın herkes için bir hak olduğunu biliyor ve hastalarımıza ayrımsız sağlık hizmeti veriyoruz.

“Türk Tabipleri Birliği’nin hazırladığı bu broşür LGBTİ bireylerin sağlık hizmetine ulaşımına ilişkin hatırlatmalar içeriyor.

“Broşürü hem kamuoyunun ve hem de meslektaşlarımızın dikkatine sunuyor, sağlığın herkes için ayrımsız bir hak olduğu günlerde iyi hekimlik yapabilme arzumuzu ve kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

* Broşüre buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.