Savcı Bharara: Zarrab hala mahkemeyi yanıltmaya çalışıyor

ABD’de tutuklu bulunan ve Türkiye vatandaşı da olan İranlı iş adamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) 50 milyon dolar kefaletle serbest bırakılma talebinin değerlendirileceği duruşma bugün New York’ta yapılacak.

Doğan Haber Ajansı (DHA) duruşmanın yerel saatle 10.00’da (TSİ 17.00) başlayacağını bildirirken; Zarrab’ın kefalet talebine karşı çıkan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, iş adamının avukatlarının mahkemeye sundukları ek belgelere itiraz etti.

Başsavcı Bharara, Zarrab’ın mahkemeyi yanıltmaya çalışmaya devam ettiğini bildirdi. Bharara, Zarrab’ın avukatlarının, “yasal açıdan kusurlu” ve “yanlış” bilgiler verdiklerini belirtti.

Zarrab’ın hala büyük servetini gizlemeye çalıştığını vurgulayan Bharara; iş adamının, ilk sorgusunda İngilizce bilmediği ve tercüman verilmediği için yanlış beyanda bulunduğu iddiasının gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

Bharara, sorgu sırasında tercüman bulunduğunu ve bunun da mahkemeye sunulan video kayıtlarında yer aldığını belirtti. New York Güney Bölge Başsavcısı, Zarrab’ın ilk sorgusunda hakları hatırlatıldıktan sonra çoğu zaman tercümanı beklemeden FBI ajanlarının sorularını İngilizce yanıtladığını, sorgu sırasında bir FBI ajanına odada bulunan tercümandan daha iyi İngilizce bildiğini aktardığını söyledi.

Bharara, Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılması durumunda, büyük serveti ve yüksek düzeyde ilişkileri nedeniyle ülkeden kaçma riski bulunduğu yönündeki görüşünü tekrarladı. Başsavcı ayrıca, Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’ın, “Türkiye’de kapanan 17 Aralık Soruşturması’na ilişkin deliller kanıt olamaz” görüşüne de itiraz etti ve şu karşı görüşü dile getirdi:

“Diğer ülkelerin yargı kararlarına göstermemiz gereken saygı, Türkiye’de tek bir savcının verdiği bir karara – özellikle de Zarrab’ı soruşturan tüm polis ve savcıların sürülmesi ve daha sonra yargılanmasının ardından göreve getirilen bir savcının kararına – uymamızı gerektirmiyor.”
Bharara’ya göre soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanması da, Zarrab’ın Türkiye’de üst düzey yetkililerle rüşvet ilişkisini gösteren ayrı bir delil. 2013’te “Rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık” suçlarıyla başlatılan 17 Aralık soruşturmalarında adı geçen 33 yaşındaki Reza Zarrab, Türkiye’de kısa bir süre gözaltında tutulup serbest bırakıldı.

Reza Zarrab kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti, soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Zarrab gibi suçlamaları reddeden dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar görevlerinden istifa etmişlerdi.

İranlı iş adamı, şarkıcı eşi Ebru Gündeş ve kızı ile ABD’ye giriş yapmak isterken 19 Mart’ta Miami Havalimanı’nda gözaltına alınmış, daha sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

Reza Zarrab; hakkındaki “kara para aklama”, “dolandırıcılık” ve “İran’a uygulanan yaptırımları delme” suçlarını da reddediyor. Zarrab Reza, 50 milyon dolarlık kefalet ve 24 saat boyunca ev hapsinde ve sürekli gözlem altında tutulması karşılığında tutuksuz yargılanmasını talep ediyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160602_bharara_zarrab

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.