Almanya Meclisi Ermeni Soykırımı Tasarısı’nı Kabul Etti

Fotoğraf: Soykırımı kabul eden ülkeler


Almanya Federal Meclisi Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti. Bugün yapılan oylamada tasarı bir ret ve bir çekimser oyla kabul edildi. Tasarı Almanya’da büyük koalisyonu oluşturan Hıristiyan Birlik partileri (CDU / CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi tarafından hazırlandı.

“1915-1916 döneminde Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara dönük soykırımı hatırlama ve anma” başlıklı tasarıda sadece Ermeniler değil, Osmanlı’da Hıristiyan azınlık Asuriler, Süryaniler ve Keldanilerin de soykırıma uğradığı belirtiliyor. O dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki konumunda olan Alman İmparatorluğu’nun sorumluluğuna da dikkat çekiliyor.

Dışişleri Komisyonu’nun AKP, CHP ve MHP’li üyeleri, Almanya Federal Meclisi’nde görüşülecek Ermeni Soykırımı karar tasarısına karşı ortak bir bildiri yayınladı.2005’te doğrudan soykırım denmemişti.

Almanya’da yaşayan Türkler 1 Haziran’da (Brandenburger Tor) önünde tasarıyı protesto etmişti.

Başbakan Binali Yıldırım , 1 Haziran’da tasarı ile ilgili “Aslı astarı olmayan, 1. Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda yaşanabilecek sıradan olaylar” demiş ve eklemişti: “Bu karar çıkarsa biz de anlaşmaları yok sayarız olmaz. Burası kabile devleti değil.”

Federal Mecliste 2005 yılında soykırıma ilişkin bir tasarı kabul edilmiş, ancak metnin içinde olayların pek çok bilim insanı ve tarihçi tarafından soykırım olarak nitelendirildiğine yer verilmekle birlikte, doğrudan soykırım tabiri kullanılmamıştı.

Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) meclis grupları geçen yıl Ermenilere yönelik katliamı soykırım olarak tanıyan karar tasarısına engel olmuştu.

Almanya’da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert 1915’in 100. yılında yaptıkları konuşmalarda Ermeni soykırımı ifadesini kullanmıştı.

Zete’nin Independent’a dayanarak verdiği habere göre Ermeni soykırımını tanıyan ülkeler şunlar:

Ermenistan, Uruguay, Güney Kıbrıs, Rusya, Kanada, Lübnan, Belçika, Fransa, Yunanistan, Vatikan, İtalya, İsviçre, Arjantin, Slovakya, Hollanda, Venezuela, Polonya, Litvanya, Şili, İsveç, Bolivya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Suriye.

Son olarak 7 Mayıs 2015’te Lüksemburg’un da soykırımı tanıması üstüne resmi olarak “Ermenilere soykırım yapıldı” diyen ülkelerin sayısı 25’e yükseldi.

Bu ülkelerin yanında Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu da Ermeni soykırımını tanıdı.

ABD, Büyük Britanya, Brezilya, İspanya, Avustralya ve Bulgaristan’da ise soykırım resmi devlet duruşu olarak kabul edilmezken bazı eyalet ve bölgelerde 1915 olayları sokırım olarak kabul ediliyor. Mesela ABD’de Wyoming, Teksas, Iowa, Indiana, Batı Virginia, Missisippi ve Alabama dışındaki 50 eyaletin hepsinde Ermeni soykırımı yerel parlamentodan geçmiş durumda.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/175439-almanya-meclisi-ermeni-soykirimi-tasarisi-ni-kabul-etti

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.