Mimarlar Odası Heyeti Gözaltında

Mimarlar Odası’na tahsisli hizmet binası olarak kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın boşaltılmasına tepki gösteren oda yöneticileri ve çalışanlarından oluşan 15 kişi gözaltına alındı.

TMMOB yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası bugün sabah saatlerinde emniyet güçlerince ablukaya alınmış, yöneticilerimizin binaya girmesine izin verilmemiş, sokağa girmek isteyen arkadaşlarımız gözaltına alınmak istenmiştir.

Bugün öğle saatlerinde binamız basılarak Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticileri ve beraberindekiler gözaltına alınmıştır.

“AKP iktidarının Gezi direnişinin yıldönümünde halkın taleplerine, bilime ve aydınlığa karşı tutumu bugün kullanmakta olduğumuz bina basılarak TMMOB’den intikam almaya çalışılarak devam etmiştir.”

Gözaltına alınanlar şöyle: Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, Ali Hacıalioğlu, Mimarlar Odası yöneticisi Mücelle Yapıcı, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, Mürsel Selçuk, Sinan Omacan, Nihat Uçukoğlu, Hilmi Etikan, Yasemin Dura, Metin Karadağ, Zeki Aslan, Hasan Fener, Cem Tüzün, Ersin Kiriş.

Gözaltına alınan oda yöneticisi ve çalışanlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülüyorlar.

Ne olmuştu?
Beşiktaş Kaymakamlığı, Mimarlar Odası’na tahsisli hizmet binası olarak kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın bugün boşaltılması için dün odaya tebligat gönderdi.

Mimarlar Odası yaptığı açıklamada 24 saati bulmayan bir sürede mümkün olamayacak bu talebi “intikam duygusuyla zorla boşaltma girişimi” olarak değerlendirdi.

Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2002 yılında imzalanan bir protokolle 49 yıllığına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne tahsis edilmişti.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 7.12.2015 tarihinde göndermiş olduğu bir yazı ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile imzalanan protokolün tek taraflı olarak iptal edildiği bildirilmişti.

Mimarlar Odası yaptığı açıklamada, herhangi bir tebligat olmamasına rağmen basına yansıyan haberlerden Yıldız Sarayının “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi” adı altında Cumhurbaşkanlığına tahsis edildiğini epeydir duyduklarını ifade etti.

Protokolün iptali üzerine Mimarlar Odası, yürütmenin durdurulması ve iptali için idari mahkemede dava açtı.

İstanbul 12. İdare Mahkemesi 8 Mart 2016 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Oda açıklamasında, bu karara yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdaresi’nin henüz tebligatı yapılmamış kararına göre 11.05.2016 tarihinde söz konusu idare mahkemesinin gerekçeli kararının tam tersi bir karar alındığını belirtti.

Bugün oda temsilcilerinin olduğu heyet tahliye kararına tepki gösterdiği için gözaltına alındı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.