Muhabiri Nedim Türfent Tutuklandı

Disk Basın-iş, Van’da gözaltına alındıktan sonra Gever’e götürülen muhabir Nedim Türfent’in tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. Açıklamada, “adeta kaçırılarak” gözaltına  alınan  Nedim Türfent ve tüm haberciler için destek istendi.  Dicle Haber Ajansı’nın Van muhabiri Nedim Türfent “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmasıyla tutuklu DİHA muhabiri sayısı 12’ye, tutuklu gazetecilerin sayısı 36’ya yükseldi.

Açıklamanın tamamı şöyle: “Ülkemizde habercilik belki de hiç bir zaman olmadığı kadar zorlu bir sınav veriyor. Sokağa, habere çıkan gazeteciler bir bir gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Basına yönelik saldırının en büyük hedefi ise Dicle Haber Ajansı; ajansın 3 çalışanı hükümlü, 12 çalışanı ise tutuklu olarak hapishanede bulunuyor. Son olarak dün adeta kaçırılarak gözaltına alınan Nedim Türfent tutuklandı, Şermin Soydan’ın ise gözaltı süresi uzatıldı.”

“Çatışma bölgelerinde, baskı ve tehdit altında kamuoyuna haber iletmeye çalışan ajans çalışanları, devlet görevlileri tarafından hedef alınıyor. Ajansın haberlerini aktardığı internet sitesi yasaklamalar nedeniyle tam 37 kez alan adı değiştirmek zorunda kaldı. DİHA muhabirlerinin gözaltına alınmasının ardından emniyet tarafından yapılan “Can güvenliklerinden endişe etmeyin” açıklaması bile başlı başına endişe kaynağı.Bu süreçte tüm gazetecilere düşen görev mesleğe ve meslektaşlarına sahip çıkmaktır. Baskılara karşı dayanışmayı yükseltmekten başka seçeneğimiz yok. DİSK Basın-İş olarak herkesi haber alma ve haber iletme hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Türfent, 12 Mayıs’ta bulunduğu aracın Van girişinde durdurulması sonrası gözaltına alınmıştı. Aynı gün bir başka DİHA Van muhabiri Şermin Soydan dahaber takibine giderken gözaltına alındı.

Türfent, Edremit Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde vukatlarıyla görüşmesi engellenerek Yüksekova’ya götürüldü.

Bu sırada sosyal medyadaki kimi hesaplardan Türfent’i tehdit eden paylaşımlar yapıldı. Nedim Türfent’in durumu öğrenmek için basın meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve avukatlar, gazeteciler ve milletvekilleri, Gever İlçe Emniyet Müdürlüğü, Gever Cumhuriyet Başsavcılığı ile İlçe Jandarma Komutanlığı’nı telefonla arayarak bilgi aldı.

Nedim Türfent, Yüksekoca Savcılığı’ndaki ifade işlemlerinin ardından, “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

DİHA’nın haberine göre tutukluluk kararında yaptığı haberler ve gizlik tanık ifadeleri gerekçe gösterildi.  Türfent, Hakkari Cezaevi’ne gönderildi. Soydan’ın ise gözaltı süresi uzatıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.