Nusaybin’de “fosfor bombası” iddiası hakkında soru önergesi verildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı 57. güne girerken, kolluk kuvvetleri tarafından fosfor bombası kullanıldığı iddiası üzerine Mardin Milletvekili Ali Atalan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu. 

Önergede, “13 Mart 2016’da sekizinci kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Mardin’in Nusaybin ilçesinde, özel harekât birliklerinin ağ ır silahlar kullanması sonucu birçok ev ve iş yeri kullanılamaz hale getirilmiştir. Operasyonlarda kullanılan silahlar arasında uluslararası yasalarla yasaklanmış silah ve bomba türlerinin olduğu iddia edilmiştir. Ayrıca bombaların atıldığı yerde önce beyaz, sonra da siyah dumanların yükseldiği ve bombalanan yerlerde yangın çıktığı gözlemlenmiştir. Basına ve sosyal medyaya yansıyan görüntüler ve daha önce (3 Nisan 2016) de yaşanan benzeri durum üzerine Nusaybin-Kamışlı sınırında haber takibi yapan gazetecilerin ve görev yapan doktorların verdiği bilgiler de bu iddiaları kanıtlar niteliktedir.” denildi ve aşağıdaki sorular aktarıldı:

*Söz konusu bombaların fosfor bombası olduğu doğru mudur? Basına da yansıyan görüntüleri nasıl izah ediyorsunuz?

*Nusaybin’de kullanılan bomba tipleri arasında, kimyevi maddelerin zehirleyici özelliklerinden yararlanılarak üretilen bir bomba var mıdır?

*Türkiye sınırları içerisindeki herhangi bir operasyonda kolluk kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanılmış mıdır?

*Özel harekât birliklerinin, Nusaybin’de kullandığı silah ve mühimmatın tamamı Emniyet ve ya TSK envanterinde kayıtlı mıdır? Kayıt dışı silah ve mühimmat kontrolü nasıl yapılmaktadır? Kayıt dışı silah kullanan kolluk kuvvetleri hakkında başlatılmış soruşturma var mıdır?

*Nusaybin’deki sokağa çıkma yasakları süresince operasyonlar sırasında hayatını kaybeden kişilerin adli tıp raporuna göre ölüm sebebi nedir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.