Can Dündar’a Silahlı Saldırıyla İlgili İki Gözaltı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a silahlı saldırıyla ilgili soruşturmada, biri olayı azmettirdiği, biri ise gözcülük yaptığı şüphesiyle iki kişi gözaltına alındı.

İki şüphelinin saldırgan Murat Ş.’nin yakın arkadaşı olduğu belirtildi. CNNTürk’ün haberine göre, saldırgan Murat Ş. polisteki ifadesinde “İsteseydim öldürürdüm, ama korkutmak için bacağına sıktım” dedi.

6 Mayıs Cuma günü, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi nedeniyle yargılandıkları davada karar beklenirken, Murat Ş. isimli saldırgan adliye önünde Can Dündar’a silahla ateş etmiş, saldırıda NTV muhabiri Yağız Şenkal bacağından yaralanmıştı.

Saldırganın 40 yaşında, evli ve bir çocuk sahibi olduğu, 2011’de “kasten yaralama”, “ tehdit ve hakaret” ve 2014 yılı içerisinde ise “kapkaç”tan suç kaydının bulunduğu, hakkında bir kaç kez gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

Murat Ş.’nin saldırıyı gerçekleştirdiği gün saat 09.00 sıralarında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldiği ve saldırıyı gerçekleştirdiği 17.20’ye kadar beklediği belirlendi.

Gözcülük yaptığı şüphesiyle gözaltına alınan kişinin Dündar’ı takip ettiği, Dündar adliyenin önüne çıkınca Murat Ş.’yi arayarak haber verdiği belirtildi.

Murat Ş.’nin saldırıda kullandığı ruhsatsız 9 mm çaplı Beretta Parabellum tabancayı nasıl temin ettiği araştırılıyor. Ayrıca üç şüphelinin cep telefonu sinyalleri, yazışmaları ve telefon görüşmeleri geriye dönük olarak incelemeye alındı. İstanbul Emniyeti saldırının ardından Dündar’ın yakın korumasına ek olarak 3 kişilik özel koruma ekibi tahsis etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.