Hormonlu Domates Ödülleri için aday belirleme süreci başladı

Onur Haftası kapsamında düzenlenen Hormonlu Domates Homofobi ve Transfobi Ödülleri’nin 12.’si için aday belirleme süreci başladı.

24. İstanbul LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) Onur Haftası kapsamında düzenlenen Hormonlu Domates Homofobi ve Transfobi Ödülleri’nin 12.’si için aday belirleme süreci başladı.

LGBTİ’lere yönelik ayrımcı ve dışlayıcı açıklamalar ve eylemlerde bulunanların ödüllendirildiği Hormonlu Domates Ödülleri için adaylar, bu yıl da açık çağrıyla belirleniyor.

Siyaset, Medya, Eğlence, Eğitim, Spor, Yaşam Alanları, Sansür, Beynelmilel, Kurum kategorilerinde verilecek ödüller için adaylarınızı #hormonludomates2016 hashtag’i ile Twitter ve Facebook’tan paylaşabilir ya da hormonludomates@gmail.com adresine 28 Mayıs 2015 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

Onur Haftası bu yıl 20-26 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ödüller 30 Haziran Perşembe gecesi Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki törenle sahiplerini bulacak.

Daha Önce Ödülü Kimler Aldı?
Adını, Erman Toroğlu’nun “Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz” açıklamasından alan ve ilk kez 2005’’te verilen Hormonlu Domates ödüllerinin amacı kamusal alanda LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) bireyler hakkında homofobik-transfobik sözler sarf eden ve/veya uygulamalarda bulunan kişi ve kurumları teşhir etmek.

Ödüller kapsamında Siyaset, Medya, Eğlence, Eğitim, Spor, Yaşam Alanları, Sansür, Beynelmilel, Kurum kategorileri ve özel ödül kategorilerinde ‘kazananlar’ belirleniyor ve ödül almak üzere törene davet ediliyor.

2005 yılında verilmeye başlanan ödüllerin ilk kazananları arasında Hülya Avşar, RTÜK, Mehmet Ali Erbil, Galatasaray Lisesi gibi kişi ve kurumlar vardı.

Ödüllerin ikinci yılında adaylar homofobi ve transfobi karşıtlarının oylarıyla belirlenmeye başladı. Oktay Kaynarca, Ömür Gedik ve Ankara Valiliği bu oylarla seçilen ilk kazananlardı.

2010 yılında eşcinselliğin “hastalık” olduğunu söyleyen ve eleştirileri “Bu benim ifade özgürlüğüm” diyerek savunan dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakan Selma Aliye Kavaf var. Taraf Gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve “cinsel terapist” Dr. Cem Keçe de Hormonlu Domates’in unutulmazlarından.

2013’te Nihal Bengisu “Direnişe Direnenler”, Recep Tayyip Erdoğan “Allah’a Havale Ediyorum”, Melih Gökçek “Ay Ne Diyeceğimi Bilemiyorum” ve “#direnzeka” kategorilerinde ödül aldı.

2014’te siyaset kategorisinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Medya kategorisinde Yeni Akit, Sansür kategorisinde TBMM, Eğlence kategorisinde Okan Bayülgen, Eğitim alanında Yeditepe Üniversitesi, Beynelmilel kategorisinde Rusya, kurum kategorisinde İçişleri Bakanlığı ödüllerin sahibi olmuştu.

2015’te ise siyaset kategorisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. kez ödülün sahibi olmuştu. Erdoğan, HDP Eskişehir Milletvekili Adayı LGBTİ aktivisti Barış Sulu’yu kastederek söylediği “Biz eşcinsel aday göstermeyiz” sözleri nedeniyle ödülü almıştı. Boston Eşcinsel Erkek Korosu’na kapılarını açan Boğaziçi Üniversitesi’ni hedef gösteren Medeniyet Üniversitesi Rektörü İhsan Karaman Eğitim kategorisinde; Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun konserini iptal eden Zorlu Center Sansür kategorisinde; oyuncusu Angel McCoughtry’yi cinsel yönelimi nedeniyle takımdan ayrılmaya zorlayan Fenerbahçe Spor Kulübü; İTÜ’deki Lady Gaga konserine katılan LGBTİ+’leri sosyal medyadan hedef gösteren Niran Ünsal geçtiğimiz yılın ödül kazananları arasında yer aldı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.