Yarın “Araştırma Deneyimleri 3 ve 4” Etkinlikleri Gerçekleştirilecek

İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Araştırma Merkezi bünyesinde düzenlenen  “Araştırma Deneyimleri” oturumları, 3 Mayıs 2016 Salı günü Araştırma Deneyimleri 3 ve Araştırma Deneyimleri 4 etkinlikleri ile devam edecek.

Sabah saat 10.00’da İÜ Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda gerçekleştirilecek Araştırma Deneyimleri’nin üçüncü konuğu “Türkiye’de Kriminolojik Araştırma Yapmak: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı konuşması ile Yrd. Doç. Dr. Tuba Topçuoğlu olacak.

Öğleden sonra saat 14.00’da gerçekleştirilecek oturumda ise Araştırma Deneyimleri’nin dördüncü konuğu “Yeni Medya Çalışmalarında Araştırma Yöntem ve Tekniklerinin Uygulanışı: Araştırmacının Pozisyonu ve Araştırma Etiği” başlıklı konuşması ile Prof. Dr. Mutlu Binark olacak.

Yrd. Doç. Dr. Tuba Topçuoğlu

Tuba Topçuoğlu, 1999 yılında Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Ekonomi yüksek lisans derecesini 2000 yılında Londra’da bulunan University College London’dan aldı. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde 2006 yılında Kriminolojik Araştırmalar alanında ikinci yüksek lisans derecesini alan Topçuoğlu, aynı üniversitede 2011 yılında Kriminoloji Doktora Programı’nı bitirerek “Doktor” unvanını aldı. Doktora öğrencisiyken iki yıl boyunca aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırma metotları alanında teorik ve uygulamalı (SPSS) dersler verdi. 2013 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve erasmus öğrencilerine İngilizce ve Türkçe olarak Kriminoloji, Çocuk Suçluluğu ve Önlenmesi, Karşılaştırmalı Kriminoloji ve Suç Önleme dersleri vermektedir.

Prof. Dr. Mutlu Binark

1989 yılında Ankara Üniversitesi B.Y.Y.O. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Lisansüstü çalışmalarını Ankara Üniversitesi S.B.E’de gerçekleştirdi. 1999 yılında “İletişim Bilimleri” alanında doktora derecesi, 2003 yılında “İletişim Bilimleri” doçenti ünvanını aldı. Tokyo Üniversitesi’nde doktora saha çalışması için Japon Hükümeti bursuyla,  Aarhus Üniversitesi ve Odense Üniversitesi’nde ise Danimarka Hükümeti ve TUBA bursuyla doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 2007-2014 yılları arasında Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Bilişim ve Enformasyon Teknoloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. 2012 yılından bu yana TÜBİTAK SOBAG Danışma Kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. Alternatif Bilişim Derneği’nin kurucu üyelerindendir.

Prof. Dr. Mutlu Binark’ın çalışma alanlarını iletişim sosyolojisi, eleştirel medya okuryazarlığı ile yeni iletişim teknolojileri/yeni medya oluşturmaktadır. Yayınlanmış bazı çalışmaları arasında İnternet, Toplum, Kültür (B.Kılıçbay ile birlikte der.) (2005); “Kültürlerarası İletişim Çalışmalarının Türkiye Haritası” Kültür ve İletişim (2006); Zaman ve Uzam İçinde Haydarpaşa Garı: Görsel ve Sözlü Tanıklık (2007) (İ.Kocabıyık ve G.Çulha ile birlikte); Yeni Medya Çalışmaları (der.) (2007); Eleştirel Medya Okuryazarlığı (Mine Gencel-Bek ile birlikte) (2007); Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun (Günseli Bayraktutan-Sütcü ile birlikte) (2008); Dijital Oyun Rehberi: Oyun Tasarımı, Oyuncu ve Türler (Günseli Bayraktutan-Sütcü ve Işık Barış Fidaner ile birlikte derleme) (2009); Toplumsal Paylaşım Ağı Facebook: Görülüyorum Öyleyse Varım! (2009, A.Toprak, A.Yıldırım, E.Aygül, S.Börekçi ve T.Çomu ile birlikte) Yeni Medyada Nefret Söylemi (2010); STÖ’ler için Bilişim Rehberi (2011) (K.Löker ile birlikte); Türkiye’de Dijital Gözetim (2012) (ortak kitap); Ayın Karanlık Yüzü: Yeni Medya ve Etik (G.Bayraktutan ile) (2013); Siyasetin Yeni Hali: Vaka-i Sosyal Medya (Doğu, Özçetin, Bayraktutan, Binak, Çomu, İslamoğlu, Telli-Aydemir) (2014); Yeni Medya Çalışmalarında Araştırma Yöntem ve Teknikleri (Der.) (2014, 2015) sayılabilir. Folklor/Edebiyat Dergisinin Yeni Medya Çalışmaları özel sayısının tema editörüdür (Sayı 83, 2015). Veri etiği, yeni medyada etik ilkeler ve yeni medya okuryazarlığı üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca, www.yenimedya.wordpress.com ve www.dijitaloyunkulturu.wordpress.com bloglarının da yazarıdır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.