Kenya fillerine sahip çıkacak

Fotoğraf: Independent


Kenya hükümeti Afrika kıtasındaki fillerin dişleri için yasadışı olarak avlanması ve ticaretinin yapılmasına karşı 100 tondan fazla fildişini yaktı. Independent’ta yer alan habere göre büyük memelilerin korunması için mücadele eden Devler Kulübü Zirvesi’nden sonra gerçekleşen törende, tam olarak 105 ton fildişi ve 1,5 ton da gergedan boynuzu yakıldı.

Nairobi Ulusal Parkı’nda üst üste yığınlar halinde dizilen fildişi ve boynuzların herhangi bir şekilde değil de yakılarak yok edilmesi sembolikti: Gaddar, depresif ve korkutucu bir sahneyle, bu yolda katledilen on binlerce büyük memelinin vasiyetini, insanın en ilkel içgüdülerini kışkırtarak yerine getirmek…

Fildişi yakılması, Kenya’nın doğal mirasını korumaya dönük ilerici ve çetin politikalarını da yansıtıyordu. Yakma işlemi ülkenin efsanevi paleontologu, Kenya Doğalhayat Servisi (Kenya Wildlife Service–KWS) Başkanı Dr. Richard Leakey gözetiminde gerçekleşti. Tören uluslararası toplum için ise Kenya’nın Fil Koruma İnisiyatifi’yle (EPI) birlikte, doğal mirasını ekonomik değerlerin önüne koyduğunu ilan etmesi anlamına geliyordu ve şu mesajı veriyordu: Gerçek değer, yaşayan fillerdir, soğuk fildişleri değil.

Yakılan 25 bin parça fildişinden her biri orijinal ve eşsizdi. KWS etiketini taşıyorlardı; kayıt tarihleri, ağırlıkları ve seri numaraları vardı.

KWS uzun yıllar boyunca Kenya’dan dünyaya fildişi ticaretini yürüten kurumdu. Fildişinin uluslararası ticareti 1989’da yasaklanmıştı ve bu 25 bin fildişi KWS’nin elinde biriken stoklardan oluşuyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.