Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Stephenson’un 5 yıl hapsi isteniyor

Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Chris Stephenson’un, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

 

Gözaltındaki akademisyenlere destek olmak için gittiği İstanbul Adliyesi’nde çantasında HDP’nin Newroz bildirisi bulunduğu için “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan Britanyalı akademisyen Christopher Stephenson hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianame kapsamında Stephenson’un, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Stephenson’un üzerinde bulunan broşürlerin örgüt propagandası yapmak amaçlı olduğu iddia edildi.

Stephenson hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Ne olmuştu?
Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Chris Stephenson Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan üç akademisyen Yard. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yard. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ile dayanışma için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldiği sırada gözaltına alınmıştı.

Gerekçe olarak çantasında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı imzalı 10 adet Newroz davetiyesi gösterilmişti.

Stephenson, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılarak, Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmişti.

Stephenson, sınır dışı kararını burada beklemeden İngiltere’ye gitmiş, sonrasında hakkında yasak kalkınca Türkiye’ye dönmüştü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.