Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2 yıl hapis cezası

Charlie Hebdo davasında Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2 yıl hapis cezası verildi.

Fransa’da yayınlanan hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını dayanışma için köşelerinde yer verdikleri için yargılanan gazeteciler Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2 yıl hapis cezası verildi.

Gazetecilerin yargılandıkları duruşma İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Karan ve Çetinkaya hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ iddiasıyla 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Ceyda Karan, karar sonrası ilk açıklamayı Twitter’dan yaptı. Karan, “İki yıllık hapis cezamız liberal faşistlerimize armağanımız olsun..  #JeSuiCharlie” yazdı.

Ne Olmuştu?
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayımladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin son sayısından bir seçki yayınladığı için Cumhuriyet Gazetesi hakkında soruşturma başlatmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya ifadeye çağrılmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.imctv.com.tr/hikmet-cetinkaya-ceyda-karana-2-yil-hapis-cezasi/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.