‘Cihatçılardan Başkasının Güvende Olmadığı Kent: Hatay’ raporu

Hatay Halk Meclisleri’nin hazırladığı “Cihatçılardan Başkasının Güvende Olmadığı Kent: Hatay” başlıklı rapor yayınlandı. Raporda; yabancı savaşçıların fiilen dokunulmaz olduğu ve kolaylıkla seyahat ettiği, Brüksel Katliamı’nın faillerinden olan IŞİD’linin de bu konuda bir uyarı yapılmadan Hollanda’ya sınırdışı edildiği belirtiliyor; ve cihatçıların tutuklanması gerekirken haklarında yalnızca ‘pasaport kanununa muhalefetten’ işlem yapıldığına dikkat çekiliyor.

Hatay Halk Meclisleri-Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi, Suriye savaşı ve hükümet politikalarının bölgeye etkilerine dair hazırladığı raporu yayınladı.

Şubat-Mart raporu

Meclis, “Suriye Savaşının ve Türkiye’nin Suriye Politikasının Hatay Üzerindeki Etkileri” başlıklı ilk raporunda, ‘açık kapı’ politikasının askıya alındığı kentte Suriyeli sığınmacıların zor yoluyla ülkelerine geri gönderilmeye başladığını ve kentte kolluk güçlerince yakalanan yabancı IŞİD’lilerin gerekli hukuki kovuşturmalar yürütülmeden üçüncü ülkelere gönderildiği kaydediliyordu.

Son rapor: Cihatçılar üçüncü ülkelere transfer ediliyor

Mart ve Nisan aylarını kapsayan “Cihatçılardan Başkasının Güvende Olmadığı Kent: Hatay” başlıklı son raporda ise yabancı uyruklu cihatçıların fiili dokunulmazlık zırhı ile Türkiye’nin diğer kentlerine veya üçüncü ülkelere transfer ediliş mekanizmasına odaklanılıyor.

Geri Gönderme Merkezi

Rapor, bu transfer mekanizmasında kilit öneme sahip Geri Gönderme Merkezi’nde yaşananlara ve sığınmacıların doğrudan veya dolaylı zorla Suriye’ye geri gönderiliş sürecine mercek tutuyor.

Raporda; Hatay’ın Antakya İlçesine bağlı Büyükdalyan Mahallesi’nde bulunan Sabancı Kız Öğrenci Yurdu’nun hemen yanında yer alan Ticaret Borsası Erkek Öğrenci Yurdu binasının, “dayanıksız ve kullanılamaz” olduğu gerekçesi ile 2015-2016 öğretim döneminde Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrenci kullanımına kapatıldığı belirtiliyor. Hatay Valiliği’nin binayı Geri Gönderme Merkezi olarak kullanmaları için Hatay Göç İdaresi Müdürlüğü’ne tahsis ettiği kaydediliyor.

Brüksel saldırganı da Geri Gönderme Merkezi’yle ilişkili

Geri Gönderme Merkezi’nde IŞİD üyelerinin de bulunduğu ve bunların Ukrayna gibi üçüncü ülkelere transfer edildiğinin iddia edildiği raporda; 22 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda da bu merkezle olan ilişkiye dikkat çekiliyor.

Raporda; 33 kişinin ölümü, 250 kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıların faillerinden İbrahim el Bakraoui’nin, Hatay’da Geri Gönderme Merkezi’nde gerçekleştiği belirtilen işleyişle aynı biçimde, Haziran 2015’te Antep’ten Hollanda’ya gönderildiği belirtiliyor.

Türkiye ve Belçika’nın ‘ihmalleri’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’deki saldırının ardından saldırıyı düzenleyenlerden birinin, Türkiye tarafından Haziran 2015’te Antep’te yakalanıp sınır dışı edildiğini söylediğinin aktarıldığı raporda şunlar ifade ediliyor:

“Belçika’nın üst düzey makamları, İçişleri Bakanı Jan Jambon’un ve Adalet Bakanı Koen Geens’in istifalarını sunmalarında da görüldüğü gibi olaydaki ihmallerini kabul etmekle birlikte, ihmalin hem Belçika’yı hem de Türkiye’yi kapsayana iki taraflı bir ihmal olduğunu belirtti.

hatay1“Geens ‘Türkiye’den bilgi yeterince erken gelmedi’ dedi ve aynı geç davranma hatasının kendileri için de söz konusu olduğunu belirtti. Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur ise Ankara’nın Hollanda’ya gönderdiği 14 Temmuz 2015 tarihli mektubun içeriğini kamuoyuyla paylaştı ve mektupta Belçika vatandaşı El Bakraoui’nin Pegasus havayolları ile Amsterdam’a gönderildiğinin yazıldığını fakat El Bakraoui’nin neden geri gönderildiğinin belirtilmediğini açıkladı.

“Belçika’nın ihmali, Türkiye’nin YTS diye kodladığı cihatçıları herhangi bir hukuki kovuşturma yürütmeden ve uluslararası muhataplara zamanında ve gerekli bilgilendirmeyi yapmadan geri gönderdiği gerçeğini değiştirmiyor. Kaynağımızın ve Hollanda Adalet Bakanı’nın söyledikleri örtüşüyor. Türkiye bu kişileri, YTS olduklarını bilerek, ancak haklarından bir hukuki kovuşturma yürütmeyerek ve bu kişilerin YTS olduğu bilgisini saklı tutarak kendi ülkelerine ya da üçüncü ülkelere gönderiyor.”

Çeçenler Ukrayna’ya

Raporda ayrıca Çeçen cihatçıların Ukrayna’ya, Doğu Türkistanlıların ise Kayseri’ye gönderildiği öne sürülüyor.

Sığınmacılar cihatçılara ‘kalkan’ yapılıyor

Sığınmacıların durumuna da dikkat çekilen raporda; sığınmacıların doğrudan ya da dolaylı olarak göçe zorlandığı ve cihatçılara ‘kalkan’ olmak üzere geri gönderildikleri ifade ediliyor:

“Türkiye, artık savaştan kaçan Suriyelileri fiili durumlar yaratarak Türkiye’ye kabul etmeyip Suriye içinde, cihatçıların kontrolündeki bölgelerde tutmakta, böylece hem “sığınmacı yükü”nün daha fazla ağırlaşmasını engellemekte hem de Suriyeli sivilleri Rusya ve Suriye ordularının tehdidi altındaki cihatçılara kalkan yapmaktadır.”

* Hatay Raporu’na ilişkin, çalışmayı yapan isimlerden Ali Ergin Demirhan’ın Banu Güven’le Artı Haber’e yaptığı değerlendirmeleri buradan izleyebilirsiniz.

* Hatay Halk Meclisleri’nin faaliyetlerine dair bilgilerin bulunduğu Facebook adresine buradanulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.imctv.com.tr/cihatcilardan-baskasinin-guvende-olmadigi-kent-hatay-raporu/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.