Bursa’da canlı bomba saldırısı

Bursa Ulucami civarında intihar saldırısı düzenlendi. Patalamada canlı bomba ölürken, 13 kişi de yaralandı. Bursa’da kent merkezindeki Ulucami yakınında saat 17.25 sıralarında bir patlama meydana gelendi.

Patlama sonucu 1 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

Patlamanın intihar saldırısından kaynaklandığı, ölen 1 kişinin de 25 yaşlarındaki canlı bomba olduğu açıklandı.

Valilik: İntihar bombacısı kadın
Patlamanın ardından açıklama yapan Bursa Valiliği, “İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs,  üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır” dedi. Saldırının ardından bölgeye güvenlik güçleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Polis çevrede geniş güvenlik önlemleri alırken, Atatürk Caddesi de araç trafiğine kapatıldı.

Sağlık Bakanı’ndan açıklama
Saldırının ardından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Bizim ambulanslarımızla 13 hastamız hastanelere taşındı. Şu anda 13 hastamız arasında ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok çok şükür. Diğer bütün yaralılarımıza da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Kulak çınlaması gibi ayaktan gelen vakalarla birlikte hastaneye müracaat sayısı şu anda son bilgi, yaklaşık 20 civarına ulaştığı şeklinde.

“Terörist 25 yaşlarında bayan, parçalanmış vaziyette. Kimlik bilgileri ve ilişkili olduğu yapıyla ilgili İçişleri Bakanlığımız gerekli incelemeleri yapıyor.”

Davutoğlu’ndan açıklama
Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşerek, bilgi aldı.

Saldırıya dair açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Ülkemize, halkımıza, huzurumuza dönük bir saldırıdır. 8 vatandaşımız yaralandı. Elhamdülillah ağır yaralı vatandaşımız yok. Saldırıyı gerçekleştiren terörist öldü. Bir kez daha halkımıza, bu saldırı dolayısıyla direnç gösterme hususundaki kararlı tutumu dolayısıyla takdirlerimi ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün halkımıza iletiyorum.

“Teröristin kimliği konusundaki çalışmalar güvenlik güçlerimizce sürdürülüyor. İçişleri Bakanımızla Bursa Valimizle de yakın bir istişarede bulunduk, inşallah teröristin de kimliği tespit edilecek ve arkasındaki bütün güçler ağ, network ortaya çıkarılana kadar da bu çalışmalar kararlılıkla devam edecek.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.