Şimşek: Merkez Bankası’nın bağımsızlığını önemsiyorum

Şimşek, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığını ve kredibilitesini önemsiyorum, para politikasının gidişatı üzerine yorum yapmayı doğru bulmuyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantıları’nın sonucuna ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşuyor.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasında “TCMB’nin enflasyonu kalıcı düşük tek haneye çekerek kredibilite kazanması ve yatırımın önünü açması arzumuzdur. Prensip olarak TCMB’nin bağımsızlığını ve kredibilitesini önemsiyorum, para politikasının gidişatı üzerine yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Kalıcı fiyat istikrarının sağlanması enflasyonun yüzde 5 ve altına indirilmesiyle gerçekleşebilir.” dedi.
Şimşek, geçen yil bütçeyi dengede kapattıklarını belirterek, bu yıl güvenlik durumunu dikkate alan bütçe hazırladıkları bilgisini verdi.
“TPIC konusunda AB ve ABD ile yakın diyalog içindeyiz, Türkiye’nin bu anlaşma dışında hiçbir şekilde kalmaması lazım.” diyen Şimşek, Kilis konusumnda da “Kilis için alınacak tedbirler için kaynak konusunda sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum” şeklinde konuştu.
Mehmet Şimşek, vize serbestisi kriterlerini Mayıs başında yerine getirmiş olacaklarını belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.