Meclis Başkanı’ndan yeni ‘laiklik’ açıklaması

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, tepkilere yol açan “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. “Şahsi düşüncelerimi ifade ettim” diyen Kahraman, sözlerine yönelik eleştiriler için ise “Konuşmamın farklı değerlendirilmesi masum bir tavır değildir,” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tartışmalara neden olan ve siyasetin gündemine oturan “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yaptığı yazılı açıklamada şahsi düşüncelerini ifade ettiğini söyleyen Kahraman, 1937 yılındaki anayasada bulunan tanımın yapılması gerektiğine vurgu yaptığını savunarak, “Mevcut anayasamızda Türkiye’nin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmekte ancak laikliğin tanımı yapılmadığından, din ve vicdan hürriyeti kavramları da tartışmaların ortasında yer almaktadır,” dedi.

Kahraman, şöyle devam etti:

“’Anayasanın dindar olması’ beyanımdaki kastım; hiçbir ayrım yapmaksızın din ve vicdan özgürlüğünün anayasamızın lafzi ve ruhu ile güvence altına alınmasını sağlamayı temenni etmektir. Laikliğin farklı inanç gruplarına sağladığı hürriyetlerin mevzuatta yer bulması, devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalıdır.”

Eleştirilere tepki
Sözlerine yönelik eleştirilere de karşılık veren Kahraman, “Konuşmamın farklı değerlendirmelere konu yapılmasının masum bir tavır olmayacağı açıktır,” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.