Kilis’te tarihi sinagogda keçiler otlatılıyor

Kilis’te 19. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılan ve duvarlarında beş adet İbranice kitabe bulunan tarihi sinagogda keçiler otlatılıyor.  

Kilis’te Yahudilerin günümüze ulaşan tek tarihi yapısı olan sinagogda keçiler otlatılıyor.

Avlaremoz’dan Serdar Korucu’nun haberine göre, tarihi sinagogla ilgili belediye ve valiliğin internet sitesinde herhangi bir bilgi yer almazken, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı’nın sitesi sinagogun Kilis’te günümüze ulaşan tek Yahudi eseri olduğunu belirtiyor.

Sinagogun 19. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılırken, yapının duvarlarında beş adet İbranice kitabe bulunuyor.

Tarihi sinagogda yıllardır keçilerin otlatıldığı , Joel A. Zack’in 2008 yılında yayınladığı, Devon Jarvis’in fotoğrafladığı “Türkiye’nin Tarihi Sinagogları” kitabında da yer alıyor.

Kitapta sinagogun tarihine ve son haline ilişkin şu bilgilere yer veriliyor:

sinagog“Bu küçük şehirde bir zamanlar 500 Yahudi yaşamaktaydı. Son ikisi 30 yıl kadar önce burayı terk etmişlerdir. Yörenin sakinleri, bu binanın bir zamanlar sinagog olarak hizmet verdiğini hala hatırlamaktadırlar. Ancak yapı günümüzde viran haliyle yalnızca otlanmak için gelen keçilere ev sahipliği yapabilmektedir.

“Sekizgen teva’nın taş kaidesi kirli zeminden görülebilmektedir. Sinagogdan dışarı doğru çıkıntı oluşturan yarı daire biçimindeki ehal ve dört adet küçük penceresi vardır; kapıların çevresindeki mermer çerçeve hala ayaktadır. Geriye kalan duvarlar bize sinagogun boyutu ve pencerelerin düzeni ile ilgili bilgi vermektedir. Sinagogun dört bir köşesinde oymalarla süslü çeşitli İbranice yazıtlar yer almaktadır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.