Bangladeş’in tek LGBTİ dergisi Roopbaan’ın editörü Xulhaz Mannan öldürüldü

Bangladeş’in önde gelen LGBTİ aktivistlerinden ve ülkenin tek LGBTİ dergisi Roopbaan’ın editörü Xulhaz Mannan, Dakka’da evinde uğradığı palalı saldırıda öldürüldü.

Polis, saldırıda evde bulunan bir kişinin daha öldüğünü ve bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

Mannan, daha önceden eski bir ABD elçisiyle çalışmıştı. Nefret cinayetinin ardından eski elçi Marcia Bernicat, “Xulhaz Mannan ve diğer Bangladeşli gencin öldürülmesinden dolayı yıkılmış durumdayım. Bu şiddeti kınıyoruz ve Bangladeş hükümetinin suçluları en acil şekilde yakalaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Mannan, derginin 2014’teki çıkışını ülkedeki LGBTİ toplumu açısından büyük bir adım olarak nitelendirmişti, “Bu derginin ana amacı aşkı desteklemek” demişti.

Laik yazarlar saldırıya uğruyor
Bangladeş’te iki gün önce de akademisyen Rezaul Karim Sıddık yine palalı saldırıda öldürülmüş, saldırganların İslamcı militanlar olduğundan şüphelenilmişti.

Geçen yıl Şubat ayından bu yana birçok laik blog yazarı, ateist siyasetçi, eylemci ve azınlıktaki dini grup mensupları öldürüldü.

BBC Bengal Servisi editörü Sabir Mustafa, Bangladeş’teki İslamcı militanların “dokunulmaz” oldukları düşüncesiyle öldürme amaçlı saldırılar düzenlediklerini söylüyor.

Diğer yandan Bangladeş’in ünlü blog yazarı Imran Sarker de Pazar günü ölümle tehdit edildi.

İslamcı liderlere karşı 2013 yılında düzenlenen laik gösterilerde başı çeken Sarker, birinin telefonda kendisine ‘çok yakında öleceğini söylediğini’ ifade etti.

Geçen yıl dört laik blog yazarı palalarla öldürülmüştü.

Blog yazarları, İslamcı grupların 2013 yılında yayınladıkları 84 kişilik ‘ateist blog’ yazarları listesinde yer alıyordu.

Bangladeş’te Şii, Sufi, Ahmedi, Hristiyan ve Hindular da saldırıya uğruyor.

Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Bangladeş resmi olarak laik bir ülke ancak muhalifler hükümetin saldırılara gereken cevabı vermediği görüşünde. (BBC & PinkNews)

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=21576

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.