69. Cannes Film Festivali’nin ‘eşitlikçi’ jürisi açıklandı

69. Cannes Film Festivali’nin “Çılgın Max: Öfkeli Yollar” filminin yönetmeni George Miller’ın başkanlığını üstlendiği yarışma bölümü jürisinin tam listesi açıklandı. Bu sene tüm ödül törenlerinde yaşanan, jüri üyelerine yönelik cinsiyetçilik tartışmalarından sonra, dört kadın ve erkekten oluşan Cannes jürisi dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz sene festivalde başarı yakalayan George Miller’a, tıpkı Miller gibi geçtiğimiz sene adından sıkça söz ettiren, ilk filmi “Saul’un Oğlu” ile en iyi yabancı film dalında Oscar ve Cannes büyük ödülünü kazanan yönetmen László Nemes eşlik edecek. Toplam 21 yarışma filmini değerlendirecek yönetmenler arasında, festivalin gediklilerinden, “Bir Noel Masalı” ve “Düş ve Gerçek” filmlerinin yönetmeni Arnaud Desplechin ile İtalyan oyuncu-yönetmen Valeria Golino var.

Jüriye katılan oyuncuların ise Kirsten Dunst, Mads Mikkelsen, Vanessa Paradis ve Donald Sutherland olduğu açıklandı. İranlı yapımcı Katayoon Shahabi’ni de festivalin kaderini belirleyecek isimler arasında.

11 Mayıs’ta başlayan festivalin programında, Woody Allen, Asghar Farhadi, Dardenne kardeşler, Ken Loach, Andrea Arnold, Jodie Foster, Jeff Nichols ve Sean Penn yeni filmleriye yer alacak. Festivalde gösterilecek filmlerle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.